Koaliční smlouva o směřování ČR v EU příliš nenapovídá

zdroj: www.cssd.cz

Své plány na příští čtyři roky dnes představili zástupci pravděpodobné budoucí koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Jak už EurActiv informoval, příliš konkrétních závěrů týkajících se evropské agendy v textu nenajdeme. Může některá evropská otázka vyvolat v rámci budoucí koalice spory?

Představitelé pravděpodobné budoucí koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL dnes (13. prosince) představili koaliční smlouvu. „Jsme rádi, že to máme za sebou. Bylo to dlouhé a úmorné jednání, nicméně to bylo konstruktivní,“ uvedl na tiskové konferenci předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

Podle dohody by měla být například zrušena většina zdravotních poplatků, sloučen druhý a třetí důchodový pilíř či sníženo DPH na léky, knihy či dětské pleny. „Byl bych rád, aby tady bylo stabilní předvídatelné období pro čtyři roky,“ uvedl 1. místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

V padesátistránkovém textu je také několikrát zmíněna Evropská unie. Kromě evropských fondů, kterým je v dokumentu věnovaná poměrně velká pozornost (EurActiv 12.12.2013), tam nalezneme i kapitolu věnující se přímo Evropské unii (EurActiv 12.12.2013). Ta příliš konkrétní není.

Zásadní změna?

Budoucí koaliční partneři v textu slibují  „zásadní změnu postoje České republiky ke členství v Evropské unii“. Jak ale řekl EurActivu ve včerejším rozhovoru zástupce ředitele Ústavu mezinárodních vztahů (ÚMV) Michal Kořan, podle něj v blízké době k radikální změně české politiky v Evropské unie nedojde, protože ta na praktické úrovni dosahuje značné kontinuity.

Podle politologa Lukáše Jelínka je podstatné, aby vláda „nestrašila občany Bruselem“. „Čeští politici dosud neměli pověst příliš spolehlivých partnerů. Úkolem nové vlády bude, aby učinila z České republiky důvěryhodného spojence a byla činorodým účastníkem všech evropských fór – aby si pak nestěžovala na přijímání verdiktů ‘o nás bez nás‘,“ řekl Jelínek redakci.

Sporná témata?

Přestože evropská problematika není oblastí, která by českou politikou nějak výrazně hýbala, ODS a TOP 09 se v názorech na některé otázky (například přijetí fiskálního paktu) výrazně lišily. Můžou existovat v rámci evropské politiky určité sporné body i v rámci vlády budoucí?

„Dá se čekat, že ANO bude klást důraz na ekonomický a ČSSD na sociální a politický rozměr evropské spolupráce. Hnutí ANO mohou být blízké ty tendence, které v EU prosazují šetření a rozpočtovou přísnost, zatímco ČSSD spolu s KDU-ČSL budou zřejmě akcentovat evropské hodnoty, jež souvisí s důstojným občanstvím a sociálním modelem typickým pro EU,“ uvedl Jelínek, který působí na Masarykově demokratické akademii blízké ČSSD.

Podle něj budou „první vlaštovkou“ květnové volby do Evropského parlamentu (o nich si více přečtěte zde). „V nich budou muset strany s pravdou ven – a to i ANO, pro něž zatím byla evropská karta okrajová,“ uzavírá Jelínek.