Klaus Sobotku nepřesvědčil, ČSSD i nadále s výjimkou z Lisabonu nesouhlasí

Václav Klaus; zdroj: Evropská komise.

Ani po včerejším (19. července) setkání prezidenta Václava Klause s předsedou nejsilnější opoziční strany ČSSD Bohuslavem Sobotkou není jisté, zda sociální demokracie českou výjimku z Lisabonské smlouvy, kterou vyjednal Klaus, podpoří. I z toho důvodu Sobotka trvá na tom, aby vláda nespojovala hlasování o výjimce s hlasováním o přístupové smlouvě s Chorvatskem.

ČSSD má k výjimce z Listiny základních práv EU, která je součástí Lisabonské smlouvy, i nadále výhrady. A ty nezmizely ani po včerejší schůzce předsedy sociální demokracie Bohuslava Sobotky s hlavou státu, která si v roce 2009 na evropských institucích a členských státech EU výjimku vymohla, na Pražském hradě. 

Podle prezidenta Václava Klause totiž výjimka představuje ochranu před možnými nároky sudetských Němců na majetek, který byl jejich rodinám na základě Benešových dekretů zabaven po druhé světové válce. 

Na druhou stranu sociální demokraté s jejím přijetím od samého počátku nesouhlasili. Mezi jejich argumenty zaznívala především obava, že by se tak snížila právní ochrana českých občanů. 

Možný problém pak vyvstal v momentě, kdy na konci minulého měsíce premiér Petr Nečas (ODS) ve výboru poslanecké sněmovny oznámil, že hodlá spojit hlasování o výjimce z Lisabonu s hlasováním o přístupové smlouvě s Chorvatskem, která by měla být hotova v průběhu druhé poloviny letošního roku (EurActiv 22.6.2011). 

Sociální demokraté, kteří vstup Záhřebu do EU plně podporují, se ale nechali slyšet, že pokud ministerský předseda své rozhodnutí nezmění, mohlo by být chorvatské členství ohroženo. Opozice totiž drží většinu v Senátu a v případě, že na spojené hlasování skutečně dojde, mohla by ji využít (EurActiv 13.7.2011). 

„Sociální demokracie požaduje, a je to náš trvalý požadavek, aby se hlasovalo samostatně o přístupové smlouvě Chorvatska a samostatně o protokolu České republiky k Lisabonské smlouvě,“ zopakoval po setkání s Klausem Sobotka.   

V online rozhovoru pro Týden.cz pak uvedl, že doufá, „že vláda nebude natolik arogantní, aby způsobila problémy se vstupem Chorvatska do Evropské unie.“ 

Zatím je čas

Co se týče samotné výjimky, Sobotka prohlásil, že způsob její ratifikace je vnitropolitickou záležitostí České republiky a zatím je dostatek času, než k ní dojde. Ten chce ČSSD využít k tomu, aby výjimku nechala prozkoumat a zanalyzovat její právní dopady. 

„Byli bychom velmi neradi, kdyby protokol jakýmkoliv způsobem omezil dostupnost a vymahatelnost sociálních práv, která garantuje Listina základních práv pro naše občany,“ řekl šéf ČSSD. 

Potvrdil také, že sociální demokraté o výjimce neustále diskutují a zatím platí, že většina z nich s ní nesouhlasí.