Klaus chce Němcům osvětlit své názory na evropskou integraci

Václav Klaus, zdroj: Evropská komise

Český prezident Václav Klaus včera (13. ledna) v Norimberku představil svou novou knihu složenou z textů v německém jazyce, které vznikaly v posledních několika letech. Klaus chce totiž oslovit německé publikum a vysvětlit mu některé své názory na řadu významných evropských témat – například boj proti klimatické změně nebo další prohlubování evropské integrace, které jsou podle něj v cizině často dezinterpretovány.

Prezident České republiky Václav Klaus si na své konto připsal další publikaci. Jeho nejnovější titul se skládá z textů, které vznikly v období mezi lety 2005 až 2010 a byly napsány v německém jazyce. Dílo je tedy určeno především německým čtenářům. 

Klaus svou knížku s názvem Europa? představil včera v Mramorovém sále Norimberské akademie v Bavorsku. Výběr místa byl podle Klause zcela náhodný, ale český prezident se prý zaradoval, protože jej zavedl zrovna do bavorského městečka, které navštívil naposledy před dvaceti lety.  

„Tady vznikl nápad vydat tu knihu, tady se našlo nakladatelství, tady se našla rychlá a snadná metoda, jak tuhle knížku vydat. A pro mě bylo cenné se zase po mnoha letech vrátit do Norimberku,“ řekl novinářům Klaus. 

Euro bylo chybnou ideou 

A proč knížka, která má 180 stran a je rozdělená do třech tématických částí (politika, ekonomie, „ismy“), vlastně vznikla? Český prezident je v Evropě znám pro některé své (mnohdy ojedinělé) názory, které jsou však podle jeho mínění často překrucovány, upravovány a dezinterpretovány. Jedná se například o globální oteplování, které podle Klause nevzniká v důsledku lidské činnosti, a také neustálé prohlubování evropské integrace, jež podle českého prezidenta útočí na svobodu a suverenitu národních států. 

„Já mám opravdu pocit, že mé názory jsou strašně karikovány a vytrhovány ze souvislostí. To se týká debat u nás v České republice, ale samozřejmě také v Německu,“ svěřil se ČTK a Českému rozhlasu Klaus. 

Kritiku na adresu Evropské unie si hlava českého státu neodpustila ani při včerejší prezentaci knihy. „Stále více pravomocí přechází na EU. Ta přitom hraje ve světové politice stále menší roli,“ řekl například prezident.  

Na mušku si krátce vzal i oslabenou jednotnou měnu euro. „Euro bylo chybnou ideou, zcela jasně. Pro naši zemi je velmi pozitivní, že tuto měnu nemáme,“ uvedl Klaus a dodal: „Existence eura je pro země jako Řecko, Irsko a Portugalsko tragédií“. Více komentovat současnou situaci v eurozóně ale prezident odmítl. 

Není to premiéra 

Europa?, která vychází s předmluvou bývalého německého prezidenta (1994-1999) Romana Herzoga, vydalo nakladatelství Context v nákladu 2000 výtisků a jak uvedl Martin Kluger, šéf nakladatelství, očekává se, že bude během chvil rozprodána.  

V Německu již v roce 1995 vyšel v knižním vydání soubor tehdejšího českého premiéra Klause z let 1993 až 1995 s názvem Tschechische Transformation und europäische Integration: Gemeinsamkeit von Visionen und Strategie (Česká transformace a evropská integrace: Společenství vizí a strategií). 

Do němčiny byla přeložena i před několika lety vydaná Modrá, nikoli zelená planeta, kterou si však němečtí čtenáři mohli přečíst pod názvem Blauer Planet in grünen Fesseln (Modrá planeta v zelených poutech).