Ke schválení klimaticko-energetického balíčku dojde zřejmě za českého předsednictví

Místopředseda vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra, se včera v rámci příprav na české předsednictví sešel ve Štrasburku s europoslanci. Na programu jednání byla evropská legislativa, která se bude zřejmě schvalovat během českého předsednictví, ale také možnosti implementace Lisabonské smlouvy v případě, že by jí do konce roku 2008 ratifikovaly všechny země EU.

Místopředseda vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra se včera ve Štrasburku setkal s českými poslanci v Evropském parlamentu a také s předsedy jednotlivých politických frakcí, například s předsedou EPP-ED Josephem Daulem, předsedou PSE Martinem Schulzem nebo předsedou liberálů (ALDE) Grahamem Watsonem. Na programu jednání byly přípravy českého předsednictví v Radě EU v první polovině roku 2009.

Vondra oznámil konání pravidelných setkání se všemi českými poslanci v Evropském parlamentu již na počátku letošního roku a včerejšek byl v tomto ohledu další schůzkou, na níž místopředseda pro evropské záležitosti probíral s poslanci některé otázky týkající se nadcházejícího předsednictví. Vondra po setkáních s poslanci novinářům sdělil, že mezi tématy setkání byly například přípravy na vystoupení českého premiéra Mirka Topolánka v Evropském parlamentu, k němuž má dojít letos v červnu a němž premiér poslance EP seznámí s českými záměry v rámci předsednictví.

Předmětem jednání s poslanci byla i otázka legislativy, kterou by Česká republika ráda během svého předsednictví uzavřela. Podle Vondry bude od nynějška až zhruba do září probíhat průzkum legislativy, kterou je možné stihnout během předsednictví uzavřít. Na tyto legislativní návrhy se poté české předsednictví zaměří a ostatním, u nichž bude jasné, že jejich schválení proběhne až za švédského předsednictví, případně později, bude ČR věnovat menší pozornost.

Místopředseda vlády naznačil, že mezi legislativu, která by mohla být uzavřena během českého předsednictví, bude patřit zřejmě i kontroverzní energeticko-klimatický balíček, který Komise představila letos v lednu.

Vondra s poslanci také diskutoval potenciální harmonogram implementace Lisabonské smlouvy, kterou v případě, že jí ratifikují všechny členské země do konce roku 2008, bude muset uvádět do života právě Česká republika během svého předsednictví. Jeho konkrétní podobu ovšem Vondra nekomentoval s poukazem na skutečnost, že konečný harmonogram bude ještě procházet mnoha změnami (mimo jiné i proto, že není jasné, zda všechny členské země Lisabonskou smlouvu ratifikují).

V rámci diskusí o implementaci Lisabonské smlouvy na schůzce s poslanci mimo jiné zazněla i otázka, kdo by měl být podle nových pravidel zodpovědný za určení, jakou agendou se bude Evropský parlament (a Rada) zabývat, tj. jaká evropská legislativa bude na pořadu jednání. Podle Vondry v této diskusi nyní převažuje mínění, že by za stanovování agendy měla být jako dosud zodovědná předsednická země.

Místopředseda vlády pro evropské záležitosti novinářům také potvrdil, že 27. května 2008 Česká republika, Francie a Švédsko představí program svého předsednického tria.