Kauza pochybné nominace českých zástupců v poradním výboru EU pokračuje. Padla první rezignace

© EPA-EFE/JULIEN WARNAND / POOL

Rozhodla jsem se, že v současné situaci se již nechci na činnosti Výboru a Rady podílet, napsala Pavla Dusíková Jindrová v dopise Heleně Válkové.

V Radě vlády pro nestátní neziskové organizace (RVNNO) končí předsedkyně Výboru pro EU Pavla Dusíková Jindrová. Vadí jí to, že vláda na místa expertů neziskového sektoru v poradním orgánu EU schválila poradce premiéra Andreje Babiše (ANO), ekonoma Jaroslava Ungermana, a výkonnou ředitelku pro společnou zemědělskou politiku v Agrární komoře Jarmilu Dubravskou. Vyplývá to z dopisu, který Dusíková Jindrová adresovala místopředsedkyni RVNNO Heleně Válkové (ANO). ČTK má dopis k dispozici.

ČR hrozí ztráta respektovaných odborníků, říká Zahradník z hospodářského a sociálního výboru EU

Minulý týden se kvůli sporným nominacím české vlády dostal do širšího povědomí Evropský hospodářský a sociální výbor, poradní orgán EU. Jaké má pravomoci, kdo v něm zasedá, a proč nemá za úkol reprezentovat názory vlád?

Proti schválení Ungermana a Dubravské mezi zástupce neziskového sektoru v EU se již dříve ohradily neziskové organizace, které v dopise vyzvaly premiéra ke sjednání nápravy. Podle předsedy České rady dětí a mládeže (ČRDM) Aleše Sedláčka získali ve dvojím hlasování rady vlády výrazně větší podporu dosavadní členové evropského výboru Pavel Trantina a Roman Haken. Úřad vlády je ale podle informací na webu vlády z původní nominace stáhl. O změně podle zástupců neziskových organizací rozhodl premiér, který je zároveň předsedou RVNNO.

„S lítostí jsem sledovala, jak kandidáti, kteří byli vybráni jako nejvhodnější členy VEU (Výboru pro EU) a následně i členy RVNNO, byli nahrazeni lidmi s minimální podporou. Celý proces vnímám jako nerespektování odbornosti členů VEU i RVNNO a neúctu k práci, kterou (dobrovolně a bez nároku na odměnu) členové Výboru a členové Rady z řad NNO této činnosti věnují. Rozhodla jsem se tedy, že v současné situaci se již nechci na činnosti Výboru a Rady podílet,“ napsala Dusíková Jindrová v dopise Válkové.

Snaha o genderovou vyváženost a rotaci expertů

Zástupci neziskových organizací působí v Evropském sociálním a hospodářském výboru. Jeho pravomoci jsou konzultační. Ungerman je nyní členem výboru za odbory. Dubravská je ve výboru za Slovensko a hájí zájmy zaměstnavatelů v zemědělském sektoru. Pro jejich nominaci za neziskové organizace se premiér rozhodl kvůli snaze o genderovou vyváženost a pravidelnou rotaci expertů, napsala zástupcům NNO státní tajemnice pro evropské záležitosti Milena Hrdinková. Její dopis má ČTK rovněž k dispozici. Podle Sedláčka by ale převaha mužů na původním seznamu nominovaných za neziskový sektor neměla být problém, protože odbory či zaměstnavatele bude ve výboru hájit zase naopak víc žen.

Neziskové organizace vyzvaly Babiše ke změně zástupců v hospodářském a sociálním výboru EU

Neziskové organizace (NNO) se ohradily proti jmenování dvou zástupců svého sektoru do Evropského hospodářského a sociálního výboru (EHSV), který je poradním orgánem Evropské unie.

Trantina je nyní v EHSV místopředsedou skupiny za neziskové organizace. Stejně jako v minulosti ho do výboru navrhla ČRDM, která sdružuje 97 spolků dětí a mládeže a které dřív předsedal. Haken se zabývá agendou sociálního podnikání, životního prostředí nebo SMART cities. Ungermana nominovala Nadace Zemědělské fórum, jejímž zakladatelem je Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR. Dubravská byla nominována Agrární komorou ČR.