K lepšímu obrazu ČR v EU přispěli Zeman i Sobotka, shodli se politici

Prezident Miloš Zeman při slavnostním vytažení vlajky EU na Pražském hradě; zdroj: Pražský hrad.

I přesto, že jsou dosavadní kroky prezidenta Miloše Zemana směrem k EU vnímány především jako symbolické, nepochybně přispěly k lepšímu obrazu České republiky v unijních institucích a mezi členskými státy. Neméně důležitou roli ale sehrává i nová vláda premiéra Bohuslava Sobotky, shodují se čeští politici.

Prezident Miloš Zeman má za sebou první rok svého působení v nejvyšším státním úřadu, kam byl zvolen v historicky první přímé volbě. Ještě coby kandidát sliboval, že se postará o zlepšení vztahů České republiky a EU, jejichž ochlazení měl na svědomí jeho předchůdce na Hradě Václav Klaus.

„S Václavem Klausem se vzájemně respektujeme, ale nikdy jsme nepopírali, že na některé otázky máme různé názory. Mezi ty patří i postoj k EU,“ uvedl tehdy Zeman v rozhovoru pro EurActiv.

Zároveň se prohlásil za zastánce přijetí jednotné měny eura a vyslovil se pro rozšíření pravomocí Evropského parlamentu. Dlouhodobě pak prosazuje zřízení evropské federace v čele s prezidentem, ministrem zahraničí a ministrem obrany a volá po akceschopné evropské armádě. Zároveň se netají přáním, aby do EU vstoupilo Rusko.

Rok Zemana na Hradě

Někteří politici, které redakce oslovila, jsou přesvědčeni, že proevropský postoj prezidenta Zemana se na změně české politiky vůči EU skutečně kladně podepsal. Sociálnědemokratická poslankyně Dana Váhalová se třeba domnívá, že prezident dal jasně najevo, že začíná nová etapa vztahu k EU.

Prezident Zeman totiž záhy po své inauguraci do České republiky pozval na oficiální návštěvu předsedu Evropské komise Josého Manuela Barrosa a na Pražském hradě nechal vyvěsit evropskou vlajku. To jeho předchůdce v prezidentském úřadě neudělal ani v době českého předsednictví Radě EU.

Zeman také na rozdíl od Klause podepsal tzv. euroval, tedy evropský stabilizační mechanismus, který pomáhá zemím překonat ekonomickou krizi. Česká republika se tak stala poslední zemí, která tak učinila.

Čeští politici vnímají kroky Zemana spíše jako symbolické

I přesto ale čeští politici hodnotí Zemanovu politiku vůči EU jako převážně symbolickou. 

Například europoslanec Milan Cabrnoch (ODS) nemá pocit, že by kroky prezidenta Zemana měly nějaký reálný dopad. Vyvěšení či nevyvěšení evropské vlajky je podle něj pouze vyjádřením osobního postoje hlavy státu. „Jistě také s cílem odlišit se od svého předchůdce,“ upřesňuje.

Podobně to vidí i poslanec Marek Ženíšek z TOP 09. „Jedno prohlášeni či vyvěšení vlajky Evropské unie, za které jsem rád, nezmění desetiletou nedůvěru k České republice kvůli postojům a výrokům předchozího prezidenta,“ sdělil redakci. 

Podle europoslankyně Zuzany Roithové (KDU-ČSL) prezidentovy kroky směrem k EU prověří až čas. „Hloubku proevropské orientace Miloše Zemana poznáme, až nastane příležitost pro rozhodování o vážných tématech integračního procesu,“ řekla EurActivu.

Senátor Zdeněk Besta (ČSSD) je ale přesvědčen, že ne všechny kroky prezidenta Zemana je nutné považovat za symbolické. Podle něj jde o skutečný zájem o evropské dění.

Vnímání ČR se změnilo, zásluhu má i nová česká vláda

Působení prezidenta Zemana vůči EU hodnotí kladně i sociálnědemokratický europoslanec Libor Rouček. Podle něj Zeman přispívá k tomu, že je Česká republika v unijních institucích i v hlavních městech členských zemí vnímána jako země, která má zájem zařadit se do hlavního proudu evropské integrace.

To platí i podle již citované poslankyně Váhalové, která ale dodává, že neméně důležitou roli bude mít i nová česká vláda v čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou. Podobně to vnímá i europoslankyně Roithová.

„Důležité je, že prezident shodně s vládou prezentuje jinou, tedy již nikoli nepřátelskou pozici České republiky vůči evropské integraci,“ řekla redakci. „Česko je i díky nové proevropské vládě, na níž se podílí strany patřící k evropským socialistům, lidovcům a patrně i liberálům, na cestě ke zlepšení našeho obrazu i hlubšímu zapojení do evropských záležitostí,“ dodala.

Senátor Miroslav Krejča (bezpartijní) je ale třeba přesvědčen, že se vnímání České republiky v EU příliš nezměnilo.

„Nelze zapomínat na to, že okolní svět sleduje chování a jednání našeho prezidenta na domácí politické scéně, a že byl donedávna obhájcem návštěvy Viktora Janukovyče v Praze,“ uvedl ve světle posledních událostí na Ukrajině.

Autor: Denisa Nováková/Lucie Bednárová.