Juncker představil novou Komisi, je plná překvapení

zdroj: Evropský parlament.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker odhalil rozdělení portfolií v příští Evropské komisi. V jeho týmu bude sedm místopředsedů a místopředsedkyň, kteří povedou širší týmy komisařů. V nové Komisi bude i několik zcela nových portfolií, například pro lepší regulaci či pro klimatickou změnu a energetiku.

Rozdělení portfolií v nové Komisi Jean-Claudea Junckera je na světě. Předseda vedení jednotlivých „rezortů“ představil na dnešní tiskové konferenci v Bruselu. 

„V nové Komisi nebudou prvoligoví či druholigoví komisaři, jsou to všechno týmoví lídři a týmoví hráči,“ řekl Juncker novinářům.

Jeho Komise má totiž v příštích pěti letech fungovat na základě užší spolupráce mezi jednotlivými komisaři. Z tohoto důvodu Juncker vybral sedm místopředsedů, kteří budou řídit širší skupiny komisařů a komisařek. Mezi ně patří Frans Timmermans, Kristalina Georgieva, Andrus Ansip, Alenka Bratušeková, Valdis Dombrovskis a Jyrki Katainen. 

Přehled komisařů a komisařek a jejich portfolií v nové Evropské komisi najdete ZDE. 

Jak dopředu na sociálních sítích avizoval šéf Junckerova kabinetu Martin Selmayr, příští Komise měla být údajně plná překvapení. To se po jejím představení skutečně stalo.

Juncker totiž mezi osmadvacet budoucích komisařů a komisařek rozdělil i zcela nová portfolia, případně některá sloučil. Jako příklad lze uvést portfolio rozšíření, které nově ponese název evropská sousedská politika a vyjednávání o rozšíření, nebo post komisaře pro klimatickou změnu a energetiku. 

České kandidátce na eurokomisařku odcházející ministryni pro místní rozvoj Věře Jourové (ANO) Juncker přidělil nové portfolio pro spravedlnost, spotřebitelskou politiku a rovnost pohlaví. 

Více o portfoliu pro Věru Jourovou a reakce na něj si přečtěte v našem dalším ČLÁNKU.