Juncker: Do investičního balíčku by měly přispět i členské státy

premiér Bohuslav Sobotka při příjezdu na Evropskou radu; zdroj: Rada EU.

Tématem číslo jedna zítra začínajícího summitu Evropské rady budou investice, které mají během období 2015-2016 povzbudit unijní hospodářství. Evropská komise chce detailnější plán včetně nového investičního fondu představit v průběhu ledna. Podle šéfa Komise Jean-Claude Junckera by do něj měly přispět i členské státy. Unijní lídři se budou věnovat i aktuální situaci na Ukrajině.

Poslední summit Evropské rady v tomto roce, který proběhne závěrem týdne v Bruselu, žádná dramatická překvapení pravděpodobně nepřinese. Podle předběžných závěrů, které má redakce k dispozici, se lídři EU budou většinu pracovní večeře věnovat podpoře investic v EU.

Na podrobnosti ohledně nového investičního plánu z pera šéfa Komise Jean-Claude Junckera si ale budeme muset počkat až do ledna. Tehdy bude zároveň představen i nový Evropský fond pro strategické investice (EFSI), který bude disponovat kapitálem ve výši 21 miliard eur (579 miliard korun) a zárukou ze strany Evropské investiční banky. Instituce jej budou schvalovat v červnu.

Jak se píše v předběžných závěrech summitu, nový fond bude otevřen příspěvkům od národních vlád. Předseda Komise Juncker včera uvedl, že některé státy už finanční pomoc přislíbily. Na summitu EU bude proto očekávat konkrétnější návrhy.

Základní kontury investičního balíčku byly představeny minulý měsíc. Jeho smyslem je za pomoci veřejných zdrojů mobilizovat i soukromé investice. Juncker odhaduje, že by se tak mohlo podařit získat více než 300 miliard eur.

Na summit Evropské rady se chystá i český premiér Bohuslav Sobotka. Jeho vláda v minulosti uvedla, že investiční plán obecně podporuje, chce se ale nechat ujistit o tom, že nový fond nebude konkurovat stávajícím nástrojům, tedy evropským kohezním a strukturálním fondům.

Česká zástupkyně v Evropské komisi a bývalá ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová takové obavy nesdílí. Výhoda investičního balíčku podle ní spočívá především v tom, že z něj půjde podpořit i projekty s vyšší rizikovostí návratnosti.

Kromě Junckerova investičního balíčku se budou lídři EU zítra a pozítří bavit o stávající situaci na Ukrajině. Zásadní rozhodnutí, například ohledně sankcí vůči Rusku, se ale neočekává.

Autor: Lucie Bednárová