Jourovou prý můžou „ugrilovat“ kvůli Babišovi

Věra Jourová; zdroj: Úřad vlády.

Kandidátka na českou eurokomisařku Věra Jourová se při veřejném slyšení v Evropském parlamentu zřejmě nevyhne odpovědím na vazby na současného ministra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Poukazuje na to nevládní organizace Corporate Europe Observatory. Spolu s Jourovou jsou zmiňována i další jména budoucích členů Komise, kteří budou muset při grilování vysvětlovat možné střety zájmů.

Věra Jourová se může při grilování v Evropském parlamentu pořádně zapotit. Dá se totiž předpokládat, že bez povšimnutí europoslanců neprojdou její vazby na stávajícího ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Na možný střet zájmů v jejím případě upozornila v posledních dnech nevládní organizace Corporate Europe Observatory (CEO). 

Organizace ministra Babiše popisuje jako jednoho z nejvlivnějších českých podnikatelů a o hnutí ANO, jejímž členem je od roku 2012 i Jourová, hovoří jako o „seskupení osob kolem charismatického lídra s výjimečnou autoritou a vlivem na rozhodování ve veškerých stranických orgánech.“ 

Na možný střet zájmů ministra financí kvůli jeho podnikatelským aktivitám v minulosti upozorňoval i významný bruselský server EuropeanVoice. 

Jourové, která bude v Junckerově Komisi vést portfolio pro spravedlnost, spotřebitelskou politiku a rovnost pohlaví, může podle CEO cestu do unijní instituce zkomplikovat právě napojení na Babiše, které ji „katapultovalo do ministerského křesla a posléze do Evropské komise“. 

Nestrannost 

„Samozřejmě, tyto otázky (na vazbu Věry Jourové k ministrovi financí Babišovi; pozn. red.) být položeny mohou,“ řekl EurActivu bývalý eurokomisař Vladimír Špidla, který nyní radí premiérovi Sobotkovi. 

„Pokud by se europoslanci na toto skutečně ptali, netýkalo by se to konkrétního případu. Otázky tohoto typu se většinou směřují na to, zda je komisař schopný zastávat svou funkci nestranně,“ dodal. 

Přesně to bude muset Věra Jourová při tříhodinovém grilování, kde jsou přesně vymezené časy pro položení otázky a její zodpovězení, prokázat.  

„Bude velmi důležité, aby se europoslanci při slyšení Jourové zeptali na to, jak hodlá být na Babišově obchodním impériu zcela nezávislá a jak zajistí, že se jako komisařka nebude podílet na žádném rozhodnutí, které by mohlo pomoct jeho četným obchodním zájmům,“ píše nevládní organizace CEO. 

Kromě Jourové se v souvislosti s možnými potížemi při grilování v Evropském parlamentu hovoří také o kandidátech na komisaře či komisařky z Portugalska, Lotyšska, Velké Británie, Španělska či Malty. 

O možných problémech Španěla Caňeteho nebo Slovinky Bratušekové, o které se rovněž spekuluje, píšeme v jiném dnešním článku

Autor: Lucie Bednárová.