Jourová strážcem právního státu? Česká kandidátka do EK má nabídku portfolia, píše Politico

© European Union, 2018

Česká kandidátka na post eurokomisařky Věra Jourová dostala podle serveru Politico od budoucí předsedkyně Komise Ursuly von der Leyenové nabídku portfolia. Mělo by se týkat demokracie a právního státu.

Server Politico včera informoval o tom, že Věra Jourová již dostala od Ursuly von der Leyenové nabídku portfolia. Navzdory českým přáním se však nejedná o ekonomickou oblast, na kterou opakovaně kladl velký důraz premiér Andrej Babiš. Jourová pak po své nominaci řekla, že na setkání s von der Leyenovou bude o zisk takového portfolia rozhodně usilovat.

Nabídka budoucí předsedkyně Komise se ale týká portfolia zahrnujícího problematiku právního státu a demokracie. Někteří politici  to označili za ironii nebo strategický krok Ursuly von der Leyenové.

ČR, V4 a právní stát

Právě středoevropský region se v současné době potýká s problémy ohledně dodržování právního státu. Nejvíce se to týká Polska a Maďarska. Nabízí se tedy otázka, zda Češka v čele takového portfolia nepřinese napětí do vztahů v rámci Visegrádské skupiny.

Na druhou stranu, server Politico spekuluje o tom, zda Jourová v čele portfolia není naopak součástí snahy budoucí předsedkyně Komise o uklidnění napjaté situace. Někteří lídři z V4 totiž kritizovali postup odcházející Komise vůči středoevropským státům, její zaměření na právní stát a jeho dodržování v daném regionu je podle nich nespravedlivé.

Jeden ze zdrojů zahraničního serveru uvedl, že Jourová „pravděpodobně“ portfolio přijme. Další zdroj však sdělil, že podoba budoucí Komise ještě není definitivně určena. Potvrdila to i mluvčí Komise Mina Andreeva, podle které stále není nic rozhodnuto.

Právní stát v zemích Visegrádské čtyřky: Z pilných žáků černé ovce

Přestože země V4 letos slaví 30 let od pádu komunismu, Maďarsko a Polsko čelí řízení EU pro ohrožení vlády práva. Úroveň demokracie se u těchto dříve pilných studentů demokratické transformace významně zhoršila. Česko a Slovensko možná podobný vývoj čeká.

Co bude nové portfolio zahrnovat?

Pokud Jourová nabídku přijme, bude se v následujícím období zabývat vývojem a implementací nového mechanismu přezkumu právního státu, jehož součástí bude výroční zpráva o stavu vlády práva v členských státech Unie. Nová opatření v oblasti právního státu představila Komise letos v červenci.

Evropská unie není v boji proti porušování právního státu a ohrožení liberální demokracie příliš úspěšná. Nové iniciativy a mechanismy jsou tak snahou o vytvoření efektivního systému ochrany unijních hodnot, který v současné době selhává v případech Polska a Maďarska.

Podle politické agendy von der Leyenové pro budoucí období, dokumentu „Unie, která usiluje o víc“, se budoucí šéfka unijní exekutivy nebude příliš zdráhat s navázáním dodržování právního státu na unijní dotace. Dodržování základních principů a hodnot EU, mezi které vláda práva patří, by se tak mohlo stát jedním z kritérií pro získání dotací.

Podle zdrojů serveru Politico, kterými jsou dva vysoce postavení představitelé, by se mělo portfolio kromě právního státu a demokracie soustředit také na dezinformace, projevy nenávisti a vměšování se do voleb.

Pět let Věry Jourové v Evropské komisi. Čemu se věnovala česká eurokomisařka

Česká vláda vyslala Věru Jourovou do Evropské komise i podruhé. Na svoji novou agendu eurokomisařka teprve čeká, dosud se zabývala například GDPR, spotřebitelskými otázkami nebo bojem proti praní špinavých peněz.