Jourová opět eurokomisařkou? Babiš ji navrhl, jasno bude v září

© Evropská unie, 2019

Český premiér Andrej Babiš po dnešním setkání s Ursulou von der Leyenovou potvrdil, že na post české eurokomisařky navrhl stávající eurokomisařku Věru Jourovou. Premiér rovněž von der Leyenové sdělil, že stojí o ekonomické portfolio.

Andrej Babiš dnes v Bruselu navrhl budoucí šéfce Evropské komise Ursule von der Leyenové, aby Věra Jourová pokračovala jako eurokomisařka i v dalším období. Díky svým zkušenostem by česká politička mohla získat zajímavější portfolio než dosud a věnovat se například obchodu, vnitřnímu trhu či digitální ekonomice, řekl Babiš českým novinářům po jednání v Bruselu.

Babiš dnes navrhne šéfce Komise jako českou kandidátku na eurokomisařku Věru Jourovou  

Český premiér Andrej Babiš se dnes v Bruselu sejde s nastávající předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou, aby s ní prodiskutoval, kdo obsadí post českého eurokomisaře.

„Argumenty hovoří ve prospěch paní Jourové. Byla úspěšná komisařka, měla těžké portfolio, ne všichni premiéři ji měli rádi,“ prohlásil po setkání s von der Leyenovou Babiš. Jourová měla v končícím pětiletém období na starosti spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovnost příležitostí mužů a žen a mimo jiné kritizovala Maďarsko či Polsko v souvislosti s vládou práva.

Budoucí předsedkyně Evropské komise se podle Babiše ke jménu Jourové oficiálně nevyjádřila. Je třeba počkat, kam zařadí českou kandidátku na svém seznamu postů v nové Komisi. Klíčové bude pro Jourovou, jejíž kandidaturu musí ještě oficiálně schválit česká vláda, slyšení – tzv. grilování – v Evropském parlamentu po letních prázdninách. Jméno druhého uchazeče, o kterém se mluvilo dříve, podle českého premiéra von der Leyenová nepožadovala.

Babiš s budoucí šéfkou Komise jednal rovněž o unijním rozpočtu, migraci nebo o klimatických závazcích.

Končící Junckerovu Komisi ohodnotil průzkum. Jakého „skóre“ dosáhli Jourová a spol.?

Blíží se konec Evropské komise pod vedením Jean-Clauda Junckera a nastává čas rekapitulace. Rozsáhlý průzkum ocenil výkon současného kabinetu na 46 %, po nové Komisi chtějí respondenti například zajištění větší demokratičnosti EU.