Jourová: Chci českým občanům skládat účty z práce komisařky

zdroj: Evropská komise

Budoucí komisařka Věra Jourová chce zvyšovat povědomí o EU mezi českými občany, a hodlá je proto pravidelně informovat o své práci eurokomisařky pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a rovnost pohlaví. „Nízká účast ve volbách do Evropského parlamentu byla pro české politiky výzvou,“ řekla EurActivu.

Květnové volby do Evropského parlamentu české občany příliš nezajímaly, do volebních místností přišla svou povinnost splnit necelá pětina oprávněných voličů. Hůře na tom bylo už jen sousední Slovensko, kde odvolilo pouze 13 % voličů.

Věra Jourová, která bude s největší pravděpodobností příštích pět let úřadovat jako eurokomisařka pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a rovnost pohlaví, se chce podle svých slov zasadit o to, aby zájem Čechů o evropské dění v České republice rostl. 

Z pozice členky Evropské komise chce proto české veřejnosti pravidelně poskytovat informace nejen o vývoji legislativních návrhů ve svém portfoliu, ale i o dění v Evropě. 

„Budu se snažit v dostatečné míře, kvalitně a průběžně informovat českou veřejnost, co ve funkci dělám a o tom, co se děje v Evropě,“ řekla dnes (8. října) novinářům. „Chci jim ze své práce skládat účty,“ upřesnila pak na dotaz EurActivu. 

Věru Jourovou na pozici eurokomisařky včera krátce po poledni potvrdily čtyři potřebné výbory, které vedly její slyšení minulý týden v Bruselu. Ještě dopoledne to ale vypadalo, že se situace značně zkomplikuje. Do médií prosákly informace o tom, že minimálně dva europoslanecké výbory budou požadovat reparát z grilování, případně osobní dovysvětlení některých z odpovědí. Ty Jourová obdržela po hearingu minulou středu. Nakonec to nebylo potřeba.  

Oznámení verdiktu europoslanců, který bude muset ještě potvrdit hlasování celého Evropského parlamentu, označila Jourová za úlevu. „Bylo to pro mě radostné zjištění, protože mezi včerejškem a veřejným slyšením bylo několik dní nejistoty,“ sdělila novinářům.  

Autor: Lucie Bednárová.