Jourová chce zavést kvóty nejpozději do roku 2015

Věra Jourová; zdroj: Evropský parlament.

Věra Jourová chce coby příští komisařka pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a rovnost pohlaví, aby směrnice, která zavádí vyšší podíl žen ve vedení firem, začala platit nejpozději v roce 2015. Uvedla to v odpovědích na otázky, které ji po grilování v minulém týdnu položily výbory Evropského parlamentu.

„Jak jsem uvedla při slyšení, bude mou prioritou, aby byla příslušná směrnice přijata, a myslím si, že by se tak mělo stát nejpozději koncem roku 2015,“ píše v odpovědích na dodatečné otázky europoslanců, které jí byly doručeny po grilování, pravděpodobná budoucí komisařka pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a rovnost pohlaví Věra Jourová (ANO).  

Směrnici představila v roce 2012 tehdejší komisařka Viviane Redingová a jejím cílem je dosáhnout 40% podílu doposud méně zastoupeného pohlaví mezi nevýkonnými členy řídících orgánů.  

Co obsahuje portfolio Věry Jourové?

Česká kandidátka na eurokomisařku v odevzdaném textu zdůraznila, že s aktuální podobou normy souhlasí všechny hlavní politické skupiny v Evropském parlamentu, a slíbila, že bude přesvědčovat členské státy, aby postoj ke kvótám, který zastává Evropská komise, podpořily také. Proti opatření se v minulosti opakovaně stavěla třeba i Česká republika

Zprávy z grilování Junckerovy Komise můžete spolu s EurActivem sledovat ZDE. 

Sama Jourová měla dříve ke kvótám nejednoznačný postoj, otevřeně je ale nepodporovala. Ve víkendovém rozhovoru pro DVTV uvedla, že to bylo proto, že ona osobně kvóty nikdy nepotřebovala. Po seznámení se všemi fakty a statistkami při přípravě na slyšení v Evropském parlamentu svůj názor následně upravila.

Cítila jsem se dobře

Jourová měla na odpovědi europoslanců několik dnů, odevzdat je měla včera večer. „Návrh (odpovědí) mi připravili kolegové z týmu a z DG, ale já to procházím a dělám v tom poměrně zásadní změny. Pokud tam jde o závazek, co a dokdy to udělám, tak to jde za mnou, to mi tam nikdo nenapíše,“ řekla Jourová Aktuálně.cz. 

I přesto, že se po grilování, které v Evropském parlamentu proběhlo ve středu, Jourová cítila podle svých slov dobře, poslanci si vyžádali doplňující otázky. Důvodem byla obecnost a vágnost v některých částech jejího vystoupení. 

Kromě zmiňované směrnice o podílu žen v zastoupení společností se europoslanci ptali například i na evropský zatýkací rozkaz, zřízení úřadu evropského veřejného žalobce či antidisrkiminační směrnici. 

Rozhodnutí, zda Věra Jourová grilováním prošla a stane se evropskou komisařkou, nepadne podle posledních informací dříve než zítra odpoledne.  

Doplňující otázky obdržel od europoslanců kromě Jourové i francouzský kandidát Pierre Moscovici nebo Maďar Tibor Navracsics. Přímo na grilování opět nastoupí Brit Jonathan Hill. Stane se tak zítra. 

Autor: Lucie Bednárová