Jen pětina Chorvatů přišla k prvním volbám do Evropského parlamentu

zdroj: Evropský parlament.

Chorvaté si včera (14. dubna) zvolili své první europoslance. Je jich celkem dvanáct a svých pozic se ujmou po vstupu Chorvatska do EU, k němuž by mělo dojít 1. července. K hlasovacím urnám se ale dostavila jen asi pětina Chorvatů. Za více než rok budou nicméně volit znovu, skončí totiž mandát Evropského parlamentu.

Očekává se, že Chorvatsko vstoupí do Evropské unie k 1. červenci 2013 (EurActiv 9.12.2011), bylo tedy na čase rozhodnout o tom, kdo bude jeho občany zastupovat v Evropském parlamentu. Včera proto Chorvaté poprvé volili své europoslance.

Nejvíce jich získala opoziční středopravicová strana HDZ – 33,1 % hlasů jí přineslo šest europoslanců. Vládní sociálně-demokratická strana jich bude mít pět (31,5 %) a jednoho zástupce do Evropského parlamentu vyšle levicová Strana práce. Celkem tedy bude v Evropském parlamentu dvanáct chorvatských politiků

Plnoprávnými členy Parlamentu se ale stanou až po oficiálním přistoupení Chorvatska k EU, prozatím je tam země zastoupena pozorovateli bez možnosti hlasování.

Chorvatský prezident Ivo Josipović před volbami apeloval na občany, aby se dostavili k hlasovacím urnám. „Je to velice důležité nejen ze symbolického hlediska, ale hlavně protože vstupujeme do rozhodovacího procesu Evropské unie,“ řekl. Chorvatské voliče to ale nepřesvědčilo, svůj hlas odevzdalo jen 20,74 % občanů.

Tím se Chorvatsko přiblížilo rekordu, který co do nízké účasti ve volbách do Evropského parlamentu drží Slovensko. V roce 2009 tam europoslance vybíralo jen 19,63 % voličů. Průměrně se pak těchto voleb účastnilo zhruba 43 % občanů EU. Napříště se EU bude snažit zvýšit volební účast posunutím termínu voleb (více v dnešním článku).

Poměrně nízkou účast zaznamenalo Chorvatsko i během referenda o vstupu do EU. V lednu 2012 se do něj zapojilo jen 43,7 % občanů, přičemž dvě třetiny z nich připojení k EU podpořily. Podle současných průzkumů veřejného mínění ale podpora evropské integrace v Chorvatsku klesá a pohybuje se jen těsně nad 50 %. Pravděpodobně to souvisí s přetrvávající krizí eurozóny.

Někteří analytici včerejší nízkou účast ale vysvětlují tím, že Chorvaté volbu nevnímali jako důležitou. Nově zvolení europoslanci totiž v Parlamentu stráví necelý rok, protože v roce 2014 končí současný mandát Evropského parlamentu.

Méně europoslanců

K volbám do Evropského parlamentu tedy půjdou Chorvaté znovu zhruba za 13 měsíců. Budou už ale vybírat jen 11 zástupců, protože vstoupí v platnost nová pravidla Lisabonské smlouvy.

Podle nich je počet europoslanců stanoven na 751, tedy o 15 méně než jich bude po vstupu Chorvatska. Je proto nutné snížit počet europoslanců z některých států. Najít shodu na tom, které země o europoslance přijdou, přitom není jednoduché.

V současnosti je na stole návrh, podle kterého by Německo přišlo o 3 křesla, která mu ale byla přidělena jen dočasně, a dalších 12 států o jedno. Parlament již nové uspořádání schválil, nyní ho musí jednomyslně odsouhlasit Evropská rada.

Česká republika bude jednou ze zemí, jež ztratí jednoho zástupce, a namísto 22 europoslanců jich tak Češi pravděpodobně budou vybírat jen 21.