Jaké jsou reálné preference stran pro evropské volby?

Centrum pro výzkum veřejného mínění na začátku března představilo průzkum, který pro volby do Evropského parlamentu favorizuje ODS na úkor ČSSD. Nakonec může být ale všechno jinak. Záleží totiž na tom, jak se ČSSD podaří v kampani mobilizovat svou voličskou základnu.

Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM), výzkumné oddělení Sociologického ústavu AV ČR provedlo šetření týkající se červnových voleb do Evropského parlamentu. Z více jak 1000 respondentů disponujících volební právem jich hodlá hlasovat 49% („rozhodně ano“ 21%, „spíše ano“ 28%), 36% pravděpodobně k volebním urnám nepřijde a 15% dotázaných se ještě nerozhodlo. Jak uvádí CVVM, po zkušenostech z minulých voleb do Evropského parlamentu je možné očekávat menší volební účast, než deklarovaných 49%.

Respondenti, kteří se chystají v červnu hlasovat odpovídali na druhou otázku směřující na jejich stranické preference. Výsledky jsou následující: ODS 31%, ČSSD 29%, KSČM 12,5%, Strana zelených 6,5% a KDU-ČSL 5%. Pro 30% hlasujících je nejdůležitější stranická příslušnost kandidáta, 28% se ohlíží zejména na samotnou osobnost a pro 40% jsou obě tyto charakteristiky stejně významné.

Podle průzkumu CVVM, který zjišťoval volební preference stran pro volby do poslanecké sněmovny, vypadá rozložení politických sil podstatně jinak, než v případě evropských voleb. Pro ČSSD by hlasovalo 36% voličů, ODS 31,5%, KSČM 16%, SZ 7% a pro KDU-ČSL 5%. K volebním urnám by přišlo 63% voličů.

Na důvod markantního rozdílu mezi preferencemi stran pro volby do poslanecké sněmovny a EP se EurActiv ptal Daniela Kunštáta, který zpracoval oba průzkumy veřejného mínění. Podle něj tkví hlavní rozdíl v použité metodice: zatímco z volebního modelu zaměřeného na poslaneckou sněmovnu jsou vyloučeni pouze ti respondenti, kteří „rozhodně“ volit nepůjdou u voleb do EP se nepočítá ani s těmi, kteří se „spíše“ nezúčastní.

Kunštát pak konkrétně tento rozdíl vyložil na preferencích ČSSD. Tato strana má tradičně problém s mobilizací voličů pro tzv. volby „druhého řádu“, a proto můžeme vidět takový rozdíl mezi oběma průzkumy. To bylo podle Kunštáta zřetelné i v krajských volbách, kde si ČSSD v předvolebních průzkumech nevedla moc dobře, nicméně na poslední chvíli se jí povedlo mobilizovat voliče. Hlavní úkol pro největší opoziční stranu je tedy jasný: dostat svůj elektorát k volebním urnám.