Izrael je pod stále silnějším mezinárodním tlakem

Izraelské vojenské operace v Pásmu Gazy pokračují. Včerejší izraelský útok na vozidlo OSN s humanitární pomocí označilo české předsednictví za otřesnou událost.

Situace v pásmu Gazy se nelepší, spíše naopak. Životní podmínky se radikálně zhoršují a podle zpráv Světové banky přestal fungovat vodovodní i odpadní systém, takže splašky plavou v ulicích. Problémy s dodávkami elektřiny mají i nemocnice, které využívají zásobní generátory.

Po včerejším izraelském útoku zemřel řidič nákladního auta OSN, které do Gazy vezlo humanitární pomoc. Útok navíc proběhl během tříhodinového příměří, které se Izrael zavázal dodržovat každý den pro dopravu humanitární pomoci. Agentura OSN pro pomoc a práci ve prospěch palestinských uprchlíků na Blízkém východě (UNRWA) po tomto incidentu pozastavila svou činnost v pásmu Gazy.

České předsednictví tento útok odsoudilo. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg k tomu řekl: „Po zasažení školy spravované OSN je toto další otřesná událost, ke které navíc došlo během tříhodinového příměří vyhlášeného Izraelem.“ Schwarzenberg dále řekl: „Opakujeme proto svou výzvu: s příměřím nelze otálet.“

Včera se nicméně podařilo dosáhnout minimálního úspěchu, když bylo umožněno několika stům občanů cizích zemí, Palestincům se dvojím občanstvím a jejich rodinám odejít z pásma Gazy do Jordánska. Tato akce byla výsledkem diplomatického úsilí, na jehož počátku stál apel předsedy Rady ministrů zahraničí EU Karla Schwarzenberga na izraelskou ministryni zahraničí Cipi Livni a ministra obrany Izraele Ehuda Baraka.

Včera zaujala první oficiální stanovisko k téměř dvoutýdennímu konfliktu Rada bezpečnosti OSN, když přijala rezoluci vyzývající k okamžitému zastavení bojů a stažení izraelských jednotek. Rezoluce dále požaduje přijetí opatření zamezujícímu pašování zbraní do pásma Gazy a dále otevření hranic. Pro rezoluci hlasovalo 14 členů RB OSN. Pouze USA se hlasování zdržely. Nicméně ministryně zahraničí USA Condoleezza Rice přijetí rezoluce přivítala s tím, že ji USA plně podporují.