Hybášková: Těším se na irácké dobrodružství

Jana Hybášková; předsedkyně EDS, lídr pražské kandidátky KDU-ČSL.

Vysoká představitelka EU Catherine Ashton před pár dny jmenovala Češku Janu Hybáškovou šéfkou delegace EU v Iráku. Bývalá europoslankyně se na svou novou misi těší a chápe ji jako příležitost, jak uplatnit dosavadní zkušenosti nejen z diplomacie, ale i z domácí a evropské politiky.

Česká republika může oslavovat, české diplomacii se totiž podařilo prosadit svého kandidáta do rodící se diplomatické služby EU (EEAS). Vysoká představitelka EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Catherine Ashton totiž v pátek (25. února) jmenovala diplomatku a političku Janu Hybáškovou do čela delegace EU v Iráku. 

„Jsem velmi ráda, že jsem dostala možnost zhodnotit své dosavadní zkušenosti z oblasti Blízkého východu a demokratizace, Iráku samotného a samozřejmě také z mnohaleté praxe v diplomacii a v neposlední řadě v Evropském parlamentu,“ svěřila se EurActivu bývalá europoslankyně. „Bez zkušeností v oblasti Blízkého východu a každodenní práce ve společné evropské zahraniční politice bych nemohla v konkursu na toto místo uspět.“

Úspěch české kandidátky oceňuje i ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. „Jmenováním Jany Hybáškové do čela delegace EU v Iráku jsem samozřejmě potěšen a přeji jí mnoho úspěchů. Je to skvělá diplomatka, orientalistka a arabistka. Doufám, že nebude posledním Čechem v EEAS,“ řekl ministr redakci EurActivu.

Jana Hybášková, kterou šéfka unijní diplomacie Ashton označila „za výbornou volbu“ pro práci v čele delegace EU v Bagdádu, vystudovala arabistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a první praxi získávala na českém ministerstvu zahraničí.

V letech 1997 až 2001 vedla české velvyslanectví ve Slovinsku a poté od roku 2002 až 2004 v Kuvajtu a Kataru, kde se také věnovala Iráku. V roce 2004 byla zvolena do Evropského parlamentu (EPP) a v loňském roce se jako volební lídr KDU-ČSL pokusila probojovat do Poslanecké sněmovny ČR.

Hybášková hovoří plynně anglicky, slovinsky a arabsky.

Náprava reputace české diplomacie

„Doteď to vypadalo, že nejen Česká republika, ale i většina nových členských zemí EU nedokázala prosadit své kandidáty v nově vznikající diplomatické službě. Toto je bezesporu velký úspěch, který je dán především vysokým kreditem, který si paní Hybášková vybudovala během své práce v Evropském parlamentu,“ řekl EurActivu Václav Bacovský, analytik Asociace pro mezinárodní otázky.

A co její jmenování může přinést České republice? „Kromě zvýšení reputace české diplomacie se také nabízí myšlenka, že diplomacie v Iráku bude úzce spojena mj. i s otázkou ekonomické obnovy této země. Bude se rozhodovat o velkých zakázkách a zde může být velkou výhodou, že budeme mít člověka na tomto postu,“ domnívá se Bacovský. 

A co na to čerstvě jmenovaná šéfka unijní delegace v Iráku? Jaká jsou její očekávání? 

„Evropská služba pro vnější činnost je něco úplně nového a já se těším nejen na irácké dobrodružství, ale i na dobrodružství, které s sebou přinese výstavba nové evropské identity a spolupráce se členskými státy především v oblasti energetiky,“ svěřila se redakci Hybášková.