Hnutí ANO potvrdilo jako svého lídra do eurovoleb Teličku

Pavel Telička; zdroj: Evropská komise

O víkendu schválilo hnutí ANO svou kandidátku do evropských voleb, v jejímž čele bude stát bývalý eurokomisař Pavel Telička. Dalšími kandidáty jsou diplomat Petr Ježek, manažerka Dita Charanzová, podnikatelka Martina Dlabajová a diplomat Ivan Jančárek. Volby do Evropského parlamentu jsou pro hnutí ANO novou zkušeností, nicméně podle předběžných průzkumů je právě Telička jejich favoritem.

Bývalý eurokomisař Pavel Telička byl podle očekávání zvolen do čela kandidátky hnutí ANO.  O víkendu o tom rozhodlo vedení strany.

Číslem dvě se na kandidátce stal diplomat Petr Ježek, trojkou pak manažerka Dita Charanzová. Další příčka patří podnikatelce Martině Dlabačové a diplomatu Petru Ježkovi. Kompletní kandidátka by měla být hotova do konce měsíce.

ANO pro Evropu

Jmenování Teličky do čela kandidátní listiny nebylo nijak překvapivé, o jeho jméně se mluví již dlouho.

Pavel Telička: „Pozitivní změna v domácí politice bude následována také změnou naší pozice v Evropě. Česká republika v ní musí mít především vliv.“

Program, se kterým půjde hnutí do květnových eurovoleb, byl představen již 12. února. Mezi základní cíle si ANO stanovilo hájit zájmy České republiky a českých občanů, zvyšovat konkurenceschopnost jako podmínku růstu, zaměstnanosti a životní úrovně, dále pak přispívat ke stabilnímu finančnímu prostředí, posilovat bezpečnost občanů v prostoru bez vnitřních hranic, rozšiřovat Unii, pásmo stability a jejím sousedství a zvyšovat roli EU ve světě.

Sám Telička chce usilovat především o změnu kurzu české evropské politiky. „Pozitivní změna v domácí politice bude následována také změnou naší pozice v Evropě. Česká republika v ní musí mít především vliv,“ uvedl v tiskové zprávě . 

rozhovoru pro EurActiv se také nechal slyšet, že hnutí ANO se nebude zajímat pouze o česká témata, i když ta budou prioritní, ale chce mít vliv i u témat celoevropského významu.

„Myslím si, že neustálé vytváření překážek ze strany České republiky v Evropě už irituje,“ dodává.

Favorit evropských voleb

Podle předběžného průzkumu společnosti SANEP, jehož výsledky byly zveřejněny nedávno, je Telička horkým kandidátem evropských voleb a jeho kandidaturu by podpořilo 18,7 % dotázaných. Podle necelých 19 % oslovených voličů by také dokázal nejlépe hájit české zájmy.

Mezi další politické strany, které potvrdily lídry svých kandidátek, patří ČSSD, KDU-ČSL, hnutí Úsvit a KSČM. Zatím se tedy mezi Teličkovy soupeře řadí sociolog Jan Keller za ČSSD, někdejší ministr Pavel Svoboda za KDU-ČSL, Klára Samková za hnutí Úsvit a poslankyně Kateřina Konečná za KSČM. 

Autor: Denisa Nováková.