Hahn svou jasnou vizí regionální politiky europoslance nadchnul

Rakouský kandidát na eurokomisaře pro regionální politiku Johannes Hahn během svého včerejšího (14. ledna) slyšení zaujal „svou odborností a znalostmi“. Europoslancům oznámil, že se chce soustředit na výzkum a inovace a ochranu klimatu.

Hahn prohlásil, že regionální politika je úspěšným unijním projektem a měla by pro EU být prioritou. Poté doplnil, že bude bojovat za to, aby regionální politika dostala přibližně stejnou část unijního rozpočtu, jakou měla dosud, to znamená asi jednu třetinu. Varoval ale, že nemůže poskytnout žádnou záruku, že se mu vytyčeného cíle podaří dosáhnout.

Hahn během slyšení oznámil svůj plán sjednotit cíle regionální politiky s cíli strategie EU2020, která navazuje na tzv. Lisabonskou strategii. EU2020 si klade za cíl překonání hospodářské krize a přechod k ekologickému a trvale udržitelnému hospodářství.  

Rakouský kandidát na eurokomisaře se chce zaměřit na inovace, výzkum a vzdělávání a ochranu klimatu. Po Hahnově slyšení EurActiv mluvil s předsedkyní výboru EP pro regionální politiku a bývalou komisařkou pro regionální politiku Danutou Hübner, která výkon rakouského kandidáta ocenila kladně. Konkrétně řekla, že jeho „odbornost a znalosti“ ji a její kolegy velmi příjemně překvapily.

Nová politika pro rozvoj měst?

Vídeňský rodák Hahn se v nové funkci bude chtít zaměřit na hledání nových politik, které by zvýšily příspěvek evropských měst k regionálnímu rozvoji. Hahnova předchůdkyně Danuta Hübner doplnila, že důraz na města je „velice důležitý“. Dodala, že přes posun správným směrem v posledních letech mají města stále málo prostředků a pravomocí.

Navíc prý v posledním období Unie nedokázala státy přesvědčit, aby vyvíjely projekty specificky pro města. Jednou z oblastí, kam je třeba ve městech investovat, je ochrana životního prostředí. „Ve městech se velmi plýtvá energií,“ upřesnila Hübner.

Více subsidiarity v regionální politice

Hahn dále mluvil o tom, že by se příprava a realizace regionální politiky měla přiblížit k cílovým regionům. „Kde jinde než v regionální politice by měla fungovat subsidiarita?“ položil řečnickou otázku. Jeho snem prý je, aby se celá finanční kontrola fondů nacházela na národní úrovni. To by mimo jiné dovolilo Komisi zaměřit se na velké, globálnější otázky vývoje regionální politiky v budoucnosti.

Dodal ale, že to je reálné, pouze když bude v jednotlivých regionech EU dostatečně kvalitně fungovat management a systém auditů projektů. To se ale v současnosti říct nedá.

Odborníci a europoslanci, které EurActiv oslovil, se shodli, že Hahnovo vystoupení bylo sebevědomé a pozitivní. Hahn předložil jasnou vizi a ukázal i osobní zainteresovanost na tématu. Danuta Hübner k tomu dodala: „Abyste práci dělali dobře, musíte si k ní vytvořit kladný vztah, musí vás osobně zajímat.“