Grilování Věry Jourové: Na čem si smlsnou europoslanci?

Věra Jourova čtoucí či studující

Českou kandidátku na eurokomisařku Věru Jourovou (ANO) čeká dnes odpoledne slyšení hned před čtyřmi výbory Evropského parlamentu. Jaké otázky může s jistotou očekávat? Co bude poslance nejvíce zajímat? Ptali jsme se českých europoslanců.

Více jak tři stovky europoslanců budou mít zítra v Bruselu možnost potrápit odcházející ministryni pro místní rozvoj a budoucí eurokomisařku Věru Jourovou. V půl druhé odpoledne totiž odstartuje tříhodinová smršť otázek a odpovědí, kterou musí příští komisařka pro spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovnost pohlaví projít.  

Grilování, jak se toto veřejné slyšení, které je přenášeno na internetu, nazývá, se zúčastní poslanci hned čtyř výborů – pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele (IMCO), pro právní záležitosti (JURI), pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) a pro práva žen a rovnost pohlaví (FEMM). Škála otázek bude proto široká a pestrá. 

O tom, co všechno obsahuje portfolio pro spravedlnost, spotřebitelskou politiku a rovnost pohlaví, si můžete přečíst ZDE.

Na co se budou europoslanci designované komisařky Jourové ptát? Základní přehled lze získat z odpovědí na otázky, které výbory zaslaly české kandidátce ještě před grilováním. Věra Jourová v nich písemně zodpovídala dotazy směřující na kompetence a motivaci k výkonu eurokomisařky, vysvětlovala, jak bude fungovat v Junckerově týmu a jak hodlá spolupracovat s Evropským parlamentem.

Sledujte grilování hodinu po hodinu spolu s EurActivem

Při grilování s jistotou zazní i dotazy na konkrétní legislativní návrhy, které v současné chvíli leží na stole unijním institucím. S velkou pravděpodobností se europoslanci budou zajímat i o vazby na předsedu politického hnutí Andreje Babiše.   

Olga Sehnalová, ČSSD (S&D), výbor IMCO

"Sociální demokraté se ve výboru IMCO dlouhodobě věnují tématům posílení a účinného vymáhání spotřebitelských práv, zajisté padne dotaz i na kolektivní odškodnění spotřebitelů. Budeme také chtít vědět, zda komisařka hodlá usilovat o dokončení rozjednané legislativy, například balíčku k bezpečnosti výrobků.  

Nemůžeme očekávat, že se ministryně Jourová ve svých odpovědích zavděčí všem, o to je důležitější, aby měla svá stanoviska podložena srozumitelnými argumenty, podpořenými vlastním názorem. Osobně věřím, že se jednoznačně přihlásí k ochraně zájmů evropských spotřebitelů." 

Dita Charanzová, ANO (ALDE), výbor IMCO

"Otázky na předsedu Babiše nelze vyloučit. Pro mě je ale důležité, aby paní ministryně dokázala přesvědčit tím, že bude schopna ukázat, že si tu agendu i za poměrně krátkou dobu osvojila a má jasno v tom, co bude chtít v těchto otázkách dělat. 

Z agendy IMCO se paní Jourové týká ochrana spotřebitele. Otázky od kolegů, jak je zaznamenávám i vzhledem k tomu, že jsem koordinátor naší politické frakce pro tuto oblast, jsou opravdu praktického rázu a týkají se jednotlivých rozjednaných směrnic nebo legislativy. Dotazy nejvíce směřují na to, jak chce příští komisařka tyto otázky řešit."

Tomáš Zdechovský, KDU-ČSL (EPP), výbor LIBE

"Téměř 90 % dotazů bude směřováno na odborné kvality kandidátky. Europoslance ve výboru LIBE bude určitě zajímat zřízení úřadu evropského veřejného žalobce nebo procesní záležitosti týkající se slaďování legislativy jednotlivých států.  

Zároveň očekávám hodně dotazů zaměřených na osobní profil, kdy se europoslanci budou ptát na předchozí zkušenosti paní Jourové, na složení jejího týmu a také na to, čím chce navázat na předchozí eurokomisaře. Budeme se ptát i na morální kredit, dodržování etického kodexu, tedy například na vztahy s lobbisty." 
 

Michaela Šojdrová, KDU-ČSL (EPP)

"Výbor FEMM  bude jistě akcentovat otázky na to, jak se nová komisařka postaví za zlepšení postavení žen, konkrétně v oblasti zaměstnanosti, platů, zdravotní péče nebo násilí na ženách. Nepochybně zazní otázka na témata, která byla v minulém období otevřena, ale ne dokončena. Patří mezi ně kvóty pro ženy ve vedení firem nebo opatření pro podporu lepší slučitelnosti mateřství a profesní kariéry."   

Autor: EurActiv.cz