Grilování skončilo, Junckerova Komise si jde pro schválení

Maroš Šefčovič; zdroj: Evropský parlament.

Dodatečné veřejné slyšení dvojice kandidátů na eurokomisaře, které proběhlo včera ve Štrasburku, skončilo úspěchem. Ostřílený Slovák Maroš Šefčovič i méně zkušená Slovinka Violeta Bulcová dokázali ve svých odpovědích přesvědčit europoslance a ti je do nových funkcí potvrdili. Hlasování o Evropské komisi jako celku je naplánováno na zítřek.

Jean-Claude Junckerovi spadl kámen ze srdce. Zatímco ještě minulý týden nebylo jasné, zda jeho nový tým komisařů a komisařek nastoupí do úřadu včas, tedy 1. listopadu, dnes o tom již pochybuje málokdo. Dodatečné „grilování“, tedy tříhodinová palba otázek a odpovědí, dvou kandidátů na eurokomisaře dopadlo totiž nad očekávání dobře. 

Slovák Maroš Šefčovič, kterého Juncker navrhl na komisaře pro energetickou unii, nezklamal. Při grilování podal suverénní výkon a oba výbory, tedy pro životní prostředí i energetiku a průmysl, které jej zkoušely, přesvědčil, že na nové portfolio má.

Jak připomíná slovenský EurActiv, Šefčovič měl i tu výhodu, že je mezi europoslanci oblíbený. Dobré jméno si mezi nimi vybudoval zejména v předchozích pěti letech, kdy působil jako místopředseda Komise pro mezinstitucionální záležitosti.  

Na rozdíl od bývalé slovinské premiérky Alenky Bratušekové, která měla portfolio energetické unie spravovat původně, avšak přes europoslance nepřešla, hovořil Šefčovič konkrétně a nabízel jasné vize a argumenty. Nová energetická unie by podle něj měla zabezpečit dodávky energie a solidaritu mezi členskými státy, integraci energetických trhů, zároveň také snížit evropskou poptávku po energii, snížit emise CO2 v energetice a zvýšit investice do vědy a výzkumu.

Myslela jsem si, že se spálím

Podobně bezproblémově se před europoslanci, tentokrát z výboru pro dopravu, prezentovala i slovinská kandidátka na eurokomisařku pro dopravu Violeta Bulcová, která je ve srovnání se Šefčovičem politický nováček. I přesto ale europoslanci její vystoupení vesměs chválili. 

Přispělo k tomu možná i to, že celé slyšení absolvovala v plynulé angličtině a europoslanci se nakonec neptali na její politickou zkušenost. „Upřímně, očekávala jsem náročnější otázky a také jsem na ně byla připravena,“ uvedla po skončení slyšení na tiskové konferenci. Dodala, že je ráda, že to má za sebou a že tomu odevzdala všechno.

„Měli jste možnost zjistit, že umím chodit po žhavých uhlících, párkrát jsem si myslela, že se spálím, ale nestalo se tak,“ řekla Bulcová v závěrečné řeči s odkazem na její četné záliby, které v minulých dnech s oblibou připomínali novináři. K nim patří i studium šamanismu nebo korejské bojové umění taekwondo. 

Hlasování o 28členné Evropské komisi je naplánováno na zítřek. Proběhne kolem poledne. Česká eurokomisařka Věra Jourová bude mít na starosti agendu spravedlnosti, ochrany spotřebitelů a rovnosti pohlaví. 

Podrobnosti o grilování všech kandidátů do Evropské komise můžete najít zde

Autor: Lucie Bednárová