Grilování pokračuje, dnes před EP předstoupí Věra Jourová

© European Union, 2018

Dneškem opět začínají slyšení designovaných eurokomisařů před Evropským parlamentem. Odpoledne budou europoslanci grilovat českou kandidátku Věru Jourovou. Co ji čeká?

Věra Jourová odpoledne předstoupí před členy výborů pro ústavní záležitosti (AFCO) a občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE). Přítomni budou i členové právního výboru (JURI), většinu z 25 otázek však během tříhodinového slyšení položí zástupci jednotlivých politických skupin v prvních dvou jmenovaných výborech.

Poslanci hodlají prověřit, zda kandidátka na post místopředsedkyně příští Evropské komise pro evropské hodnoty a transparentnost má o tématech své práce přehled a bude pracovat svědomitě a nezávisle.

Budoucí náplň práce Jourové zahrnuje například dohled nad dodržováním vlády práva či svobody médií nebo přípravu systému příštích evropských voleb. Otázky se tedy budou točit především okolo těchto témat.

Sledujeme živě: Grilování Evropské komise pod vedením Ursuly von der Leyenové

Geopolitická Komise“. Právě tímto termínem označila zvolená předsedkyně unijní exekutivy Ursula von der Leyenová svůj nový tým. Koho členské státy vyslaly do Evropské komise, jaké portfolio dostali jednotliví kandidáti na starost a jak si vedli během tzv. grilování v Evropském parlamentu?

Někteří členové výborů ČTK řekli, že se hodlají ptát mimo jiné na to, zda bude Jourová dbát i na dodržování vlády práva a svobody médií v Česku a dokáže být nezávislá na premiéru Andreji Babišovi, k jehož hnutí ANO patří. Část europoslanců je přesvědčena, že Babiš je ve střetu zájmů a přes svěřenské fondy ovládá velké podniky včetně některých médií.

Jourová už na některé dotazy týkající se náplně budoucí práce odpověděla písemně a mimo jiné přislíbila, že chce do poloviny příštího roku mít návrhy pro systém příštích evropských voleb a poté zvážit, zda by bylo vhodné využít nadnárodní kandidátky, jak chtějí některé strany.

Zaručíte ochranu právního státu i v ČR? Na to se budou ptát europoslanci při grilování Jourové

Českou kandidátku na eurokomisařku Věru Jourovou čeká tzv. grilování přesně za týden, tedy v pondělí 7. října.  Podle vyjádření některých europoslanců se bude muset Jourová připravit na nepříjemné otázky spojené s českým premiérem Andrejem Babišem.

Řada poslanců před slyšením ocenila práci, kterou Jourová udělala jako komisařka pro spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovné příležitosti v končícím pětiletém období. Také díky jejímu většinou pozitivnímu renomé v EP se neočekává, že by měla patřit mezi kandidáty, s jejichž schválením budou mít poslanci zásadní problém. Těch je přitom letos nebývale mnoho – již před slyšeními vyřadil právní výbor parlamentu ze hry kandidáty Maďarska a Rumunska a během prvního týdne grilování neuspěli jejich kolegové z Francie a Polska, které čeká reparát.

Úspěšné zvládnutí dnešního slyšení je podmínkou, aby se Jourová stala členkou komise, kterou jako celek definitivně potvrdí plenární zasedání EP za dva týdny.

Kromě navržené české místopředsedkyně budou ve stejný čas klást členové dalších výborů dotazy rovněž budoucímu šéfovi unijní diplomacie, Španělu Josepu Borrellovi.

Video: Co očekávat od Evropské komise Ursuly von der Leyenové?

Jaké výzvy a příležitosti vyplývají z nového složení Evropské komise a Evropského parlamentu? Odpovídají hosté debaty, kterou 23. září 2019 uspořádal Spolek pro evropskou politiku společně s nadacemi Konrad-Adenauer-Stiftung a Hanns-Seidel-Stiftung.