Gazprom snížil dodávky plynu na třetinu, plynovody na Balkán vyschly

Spor mezi Ukrajinou a ruským Gazpromem měl dnes ráno za následek další omezení dodávek plynu do Evropy. Do Evropy nyní proudí třetina normálního objemu plynu a země jako Bulharsko, Řecko nebo Turecko hlásí úplné zastavení dodávek. České předsednictví společně tento krok označilo jako „zcela neakceptovatelný“ a vyzvalo k okamžitému návratu za jednací stůl.

Rusko k 1. lednu 2009 zcela zastavilo dodávky zemního plynu určené pro Ukrajinu, ale do plynovodů stále dodávalo plyn pro evropské odběratele. Již o víkendu ale některé země Evropské unie včetně České republiky zaznamenaly pokles v dodávkách. Ruská strana v reakci na to Ukrajinu obvinila, že „krade“ plyn, který je určený pro evropské země.

Ukrajina ovšem tato obvinění důrazně odmítla. Pokles dodávek byl podle ní způsoben technickými problémy. Jak ale uvedla agentura Reuters, Ukrajina navíc označila za viníka i samotný Gazprom, jehož moldavská pobočka údajně začala od 1. ledna z nějakého nevysvětlitelného důvodu odebírat plyn z tranzitního plynovodu, který vede přes jeho území.

Problémy s dodávkami začaly narůstat po včerejšku, kdy Gazprom po konzultaci s ruským premiérem Vladimirem Putinem snížil dodávky plynu dále o pětinu, což mělo odpovídat objemu, které z plynu určeného pro Evropu podle tvrzení Moskvy odčerpává Ukrajina. Gazprom tím podle svého vyjádření chce Ukrajinu přimět, aby ze svých vlastních zásob kompenzovala plyn, který neoprávněně odebírá.

K dalšímu snížení dodávek došlo dnes ráno, kdy objem plynu, který do Evropy proudí přes ukrajinské území poklesl na třetinu. Ukrajinská energetická společnost Naftogaz podle ČTK dnes oznámila, že zatímco před prvním lednem protékalo do Evropy zhruba 300 milionů metrů krychlových plynu za den, nyní se jedná pouze o 92 milionů kubíků. Během několika hodin tak podle Naftogazu bude mít Evropa s dodávkami plynu problém. Potíže s dodávkami mají již země na Balkáně, kde plynovody do zemí jako je Bulharsko, Řecko, Turecko a Makedonie dnes v časných ranních hodinách vyschly úplně a jiným zemím, jako například Rumunsku klesly dodávky na třetinu.

Kvůli rusko-ukrajinskému sporu se včera v Bruselu sešli zástupci členských zemí Evropské unie. Mluvčí českého předsednictví včera po skončení jednání uvedl, že dodávky plynu do Evropy nejsou ohrožené a dodal, že členské země jsou prozatím schopné výpadek kompenzovat z vlastních zásob a alternativních dopravních cest. Vyzval ale Rusko a Ukrajinu, aby spor co nejdříve urovnaly.

České předsednictví zaujalo ke sporu zpočátku opatrný přístup. Premiér Mirek Topolánek problém zprvu označil jako bilaterální obchodní spor mezi Ruskem a Ukrajinou. Poté, co ale z některých zemí ohlásily výrazné výpadky v dodávkách, české předsednictví vyslalo společně s Evropskou komisí do Kyjeva „zjišťovací misi“ vedenou ministrem průmyslu a obchodu Martinem Římanem. Jejím cílem bylo získat informace o „vývoji situace v obchodním sporu o dodávky zemního plynu mezi Ukrajinou a Ruskem a seznámit se s kroky, které obě strany plánují pro uzavření dohody“.

Říman před cestou uvedl, že mise neodjíždí do Kyjeva s tím, aby jednala jako arbitr sporu. Jde spíše o to získat úplnější informace o situaci v dodávkách plynu a krocích, „které chce ukrajinská strana podniknout pro ukončení sporu“.

Na setkání s prvním náměstkem ukrajinské vlády Oleksandrem Turčynovem a náměstkem předsedy vlády Hryhorijem Nemyrjou zdůraznila delegace své znepokojení se současnou situací a vyzvala obě strany sporu k co nejrychlejšímu nalezení „přijatelného a transparentního řešení“.

Situace se ale vyostřila po dnešním ránu. České předsednictví a Evropská komise toto další snížení dodávek, před nímž nebyla Evropa předem varována a které proběhlo navzdory ujištěním ze strany nejvyšších orgánů Ukrajiny a Ruska, označila za „zcela neakceptovatelné“. Ukrajinu a Rusko vyzvaly k „okamžitému“ obnovení dodávek a návratu k vyjednáváním, která by mají přinést konečné uspořádání jejich „bilaterálního obchodního sporu“.

České předsednictví dodalo, že je připraveno s oběma stranami při těchto jednáních spolupracovat.