Galileo se prodraží. EU bude muset více kontrolovat náklady

Galileo

Náklady na projekt satelitní navigace Galileo, jehož sídlem bude Praha, překročí o téměř dvě miliardy euro, v přepočtu skoro 47 miliard eur korun, původní odhady. Včera (31. března) to zaznělo na bruselské schůzce ministrů dopravy. Ministři také požádali Evropskou komisi, aby zpracovala analýzu možných úspor.

Dokončení infrastruktury družicového systému Galileo evropskou pokladnici zatíží mnohem více, než se původně očekávalo. Spuštění projektu, k němuž dojde nejdříve v roce 2014, si vyžádá další 1,9 miliardy eur (téměř 47 miliard Kč), a celkové náklady se tak pomalu dostávají k částce pěti a půl miliard eur. EU dříve kalkulovala s částkou o dvě miliardy nižší. 

Ministrům dopravy, kteří se včera sešli v Bruselu, nezbylo ale nic jiného, než na vyšší výdaje kývnout, protože projekt je pro Evropskou unii důležitý hned v několika ohledech. Má přispět k větší konkurenceschopnosti bloku, zajistit nezávislost Unie na amerických navigačních systémech a v neposlední řadě se postarat o nová pracovní místa.  

Odhaduje se, že na satelitní navigaci v současné době závisí 6 – 7 % HDP západních zemí, což v EU činí 800 miliard eur. 

Ministři zároveň požádali Evropskou komisi, jež společně s Evropskou kosmickou agenturou (ESA) výstavbu systému zajišťuje, aby na budoucí výdaje lépe dohlížela a zároveň vytipovala položky, u nichž by se dalo ušetřit, a předejít tak dalšímu přečerpání nákladů. 

„Zvyšují se a přibývají nové požadavky na to, co všechno má systém Galileo splňovat, a od toho se pochopitelně odvíjí i debata o oprávněných nákladech. Já tu debatu nechápu jako debatu uzavřenou. Rozumím tomu, že v dobách, kdy celá EU musí maximálně šetřit, tak i zde zaznívá apel na kontrolu,“ sdělil médiím český ministr dopravy Vít Bárta (VV). 

I přesto, že se Galileo prodraží, podle ministra nehrozí, že by došlo k nějakému pozdržení. „Jsem nesmírně rád, že i dnes zaznívalo, že termíny ohledně vypuštění konkrétních družic pro rok 2012 a 2013 jsou naprosto hmatatelné věci, které se stanou, a přeci jenom v momentu, kdy máme družice kolem země, tak to jsou zcela zásadní body realizace projektu,“ řekl Bárta.