Füle bude komisařem pro rozšíření

Zdroj: Vláda ČR.

Informace, kterou už včera zveřejnil server Aktuálně.cz, se potvrdila: Český kandidát na pozici eurokomisaře Štefan Füle dostal portfolio rozšíření. Předseda Komise Barroso dnes oznámil kompletní složení svého týmu včetně přidělených oblastí. Füleho ve vládě nahradí velvyslanec v Austrálii Dušan Chmiel.

„Štefan Füle, český kandidát na eurokomisaře, pravděpodobně získá podle důvěryhodných informací v nové Komisi portfolio pro rozšíření Evropské unie,“ napsal včera online deník Aktuálně.cz s tím, že se to vyjasnilo po schůzce českého kandidáta s předsedou Komise José Manuelem Barrosem. Tato informace se dnes potvrdila.

Sám Füle včera nikterak nepřekvapil, když odmítl tyto spekulace komentovat a odvolal se na důvěrnost rozhovoru s Barrosem. „Měl jsem dobrý rozhovor s předsedou Barrosem a slíbili jsme si, že o jeho obsahu nebudeme nic sdělovat novinářům,“ řekl Füle ČTK. Český kandidát na eurokomisaře už dříve projevil o oblast rozšíření zájem (jako další jmenoval dopravu a energetiku) a tak může být spokojen. Pozorovatelé se ještě před konečným verdiktem shodovali, že jako zkušený diplomat a zástupce nové členské země měl na získání tohoto portfolia velké šance.

Štefan Füle se stal 10. listopadu po dlouhých spekulacích o českém eurokomisaři kompromisním kandidátem Fischerovy vlády. Je to kariérní diplomat – působil například jako tajemník stále mise při OSN (1990-1995), dále v různých pozicích na Ministerstvu zahraničních věcí (1995-1998), či jako velvyslanec v Litvě (1998-2001) a Spojeném království (2003-2005). Před tím, než se letos stal ministrem pro evropské záležitosti ve Fischerově vládě, byl velvyslancem a vedoucím stálé mise ČR při NATO.

Zatímco pro jeho jmenování na ministerský a později i eurokomisařský post hovořily bohaté zkušenosti na mnoha různých postech v české diplomacii, naopak jeho mínusem byla komunistická minulost. Füle v letech 1981-1986 studoval na prestižním Státním institutu mezinárodních vztahů v Moskvě a sedm let (až do roku 1989) byl členem KSČ.

Očekává se, že kromě sněmovní komise pro evropské záležitosti (která k Fülemu výhrady neměla) se na jeho vztah k bývalému režimu zeptají i evropští poslanci při tradičním „grilování“ jednotlivých kandidátů na komisaře (Evropský parlament musí s novou Komisí vyjádřit souhlas – může si tedy vynutit odstoupení některých kandidátů). Nikdo však nepředpokládá, že to bude představovat podstatný problém.

Füleho na jeho postu ministra pro evropské záležitosti od pondělí 30. listopadu nahradí velvyslanec v Austrálii Juraj Chmiel, který ve své kariéře působil v OSN, vedl zastupitelské úřady v Africe a pracoval i v zahraničním odboru na Úřadu vlády. Do českého kabinetu ho po dohodě s Janem Fischerem nominovala ODS. Jinak veřejnosti neznámý Chmiel se „proslavil“ snad jen aférou, kdy jeho manželka rozesílala českým krajanům v Austrálii agitační e-maily ODS.

Kandidáti na komisaře se před jednotlivými výbory Evropského parlamentu představí ve dnech 11.-19. ledna a plénum bude o nové Komisi hlasovat pravděpodobně 26. ledna. Formálně pak komisaře posvětí ještě prosincová Evropská rada. Kompletní seznam komisařů a jejich portfolií najdete dole. Hlavní oblasti připadly do rukou kandidátů, o kterých vás EurActiv informoval už dopoledne (EurActiv 27.11.2009). 


 

země

 portfolio

kandidáti

Belgie

obchod

Karel de Gucht

Bulharsko

humanitární pomoc

Rumjana Želeva

Česko

rozšíření

Štefan Füle

Dánsko

klimatické změny

Connie Hedegaard

Estonsko

doprava

Siim Kallas

Finsko

hospodářské a měnové záležitosti

Olli Rehn

Francie

vnitřní trh a služby

Michel Barnier

Irsko

výzkum a inovace

Maire Geoghean-Quinn

Itálie

průmysl

Antonio Tajani

Kypr

kultura a mládež

Andrulla Vassiliu

Litva

daně a celní unie

Algirdas Šemeta

Lotyšsko

rozvojová pomoc

Andris Piegbals

Lucembursko

spravedlnost a lidská práva

Viviane Reding

Maďarsko

sociální věci

László Andor

Malta

zdravotnictví, práva spotřebitelů

John Dalli

Německo

energetika

Günther Oettinger

Nizozemsko

informační společnost a média

Neelie Kroes

Polsko

rozpočet

Janusz Lewandowski

Portugalsko

předseda komise

José Barroso

Rakousko

regiony

Johannes Hahn

Rumunsko

zemědělství

Dacian Ciolos

Řecko

námořní záležitosti a rybolov

Maria Damanaki

Slovensko

instituce, administrativa

Maroš Šefčovič

Slovinsko

životní prostředí

Janez Potočnik

Španělsko

hospodářská soutěž

Joaquín Almunia

Švédsko

vnitřní záležitosti

Cecilia Malmström

Velká Británie

Vysoká představitelka EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku

Catherine Ashton