Evropští socialisté a konzervativci se hašteří o podobu reforem v eurozóně

O víkendu se v Helsinkách a Aténách konaly dva summity – na jeden zamířili zástupci Evropské lidové strany (EPP) a druhý pořádala Evropská strana socialistů (PES). Hlavním tématem obou setkání v předvečer březnových zasedání Evropské rady bylo najít lék na problémy eurozóny – EPP vyslovila podporu německo-francouzskému Paktu konkurenceschopnosti, zatímco socialisté by raději vytvářeli nová pracovní místa.

Mimořádný summit Evropské rady, který se bude nejprve věnovat otázkám spojeným s aktuálním vývojem v Libyi a poté přijdou na řadu i palčivá témata eurozóny, se kvapem blíží (11. března), a stejně tak i řádné zasedání Evropské rady na konci měsíce (24. – 25. března). Není proto divu, že dvě největší evropské politické strany – Evropská lidová strana (EPP) a Strana evropských socialistů (PES), se o víkendu sešly, aby se na vrcholná setkání co nejlépe připravily.

Setkání EPP, jež hraje prim mezi politickými frakcemi v Evropském parlamentu, proběhlo v sobotu (5. března) v Helsinkách a na rozdíl od konference PES, která se konala v Aténách, se může se pochlubit účastí většího počtu prominentů.

Do Helsinek dorazilo hned osm hlav států nebo vlád, které se hlásí k středopravicové orientaci a mezi nimiž nechyběla ani německá kancléřka Angela Merkel nebo italský premiér Silvio Berlusconi. Doprovázeli je i významní představitelé unijních institucí – předseda Evropské komise José Manuel Barroso, stálý předseda Evropské rady Herman Van Rompuy, předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek a maďarský premiér, jehož země nyní předsedá Radě EU, Viktor Orbán. Na druhou stranu francouzský prezident Nicholas Sarkozy se z účasti omluvil a stejně tak i polský premiér Donald Tusk nebo předseda švédské vlády Fredrik Reinfeldt.

Jak již bylo řečeno, účast zvučných jmen byla na aténském setkání o poznání skromnější. Sjezdu se zúčastnil pouze hostitel a řecký premiér v jedné osobě George Papandreou a rakouský ministerský předseda Walter Faymann. Místo u stolu se jmenovkou španělského premiéra Josého Louise Zapatera nebo jeho portugalského protějšku Josého Socratese zůstalo prázdné.

Pojistka pro euro, konkurenceschopnost a Pakt stability a růstu

A nyní k výsledkům obou setkání. Obě nadnárodní politické strany přijaly pětibodovou závěrečnou zprávu, ale tím zde veškerá podobnost končí. Dokument, na němž se shodli zástupci pravicově orientovaných konzervativních, liberálně-konzervativních a křesťansko-demokratických stran, se zaměřuje především na okruh témat, jež budou figurovat na agendě březnového summitu (24. – 25. března).

Zpráva, kterou odsouhlasila Evropská strana socialistů tvořená sociálnědemokratickými, socialistickými a labouristickými stranami, je o poznání obecnějšího charakteru a soustředí se především na idealistické cíle, jako je například tvorba pracovních míst, spravedlivý růst apod.

Ale pěkně popořádku. V předvečer dvou březnových summitů dala EPP najevo, že plně souhlasí s posílením permanentního záchranného fondu (tzv. Evropský stabilizační mechanismus), na jehož vzniku se evropští lídři dohodli v prosinci loňského roku (EurActiv 17.12.2010). Zároveň se vyslovila pro to, aby unijní instituce do konce roku 2012 přijaly opatření, která uvedou v život ekonomickou vládu. S tím souvisí také nejnovější návrh z pera francouzsko-německého dua tzv. Pakt konkurenceschopnosti (EurActiv 7.2.2011), do něhož evropští lidovci vkládají velké naděje.

EPP rovněž souhlasí s posílením Paktu stability a růstu a bude požadovat jasné nastavení sankčního mechanismu za jeho porušování. Veškerá přijatá opatření na záchranu eurozóny by neměla zůstat uzavřená zemím, které si stále ponechávají vlastní měnu – naopak, tyto země se jich budou moci účastnit, pokud o to vysloví zájem.

Evropa ve špatných rukou

A s čím přišli socialisté? PES se ve své zprávě s názvem „Evropa je ve špatných rukou“ vymezila vůči „nadvládě“ evropských konzervativců a zároveň představila alternativní návrh, který má konkurovat plánu Merkel a Sarkozyho.

„Evropská pravice ztrácí celkový přehled o situaci. Ignoruje příčiny a aspekty krize, která má více rozměrů a ohrožuje naši ekonomiku a společnost,“ praví se v jedné části textu. „Evropa je ve špatných rukou. PES může odvést mnohem lepší práci než konzervativci, a to ve všech oblastech, které se týkají evropských občanů.“

Možný recept na hospodářskou krizi, z jejíž důsledků se Evropská unie dodnes nevzpamatovala, není podle předsedy socialistů Poula Nyrupa Rasmussena snižování mezd a sociálních standardů (jak hlásají lidovci), ale tvorba „osmi milionů nových pracovních míst“ a „přísné dodržování stejných fiskálních pravidel v souladu s Paktem konkurenceschopnosti.“

Socialisté se také vyslovili pro zavedení nové daně z finančních transakcí nebo daně z CO2.