Summit EU přivítá nové tváře

zdroj: Rada EU.

Na zasedání Evropské rady, které je naplánováno na konec tohoto týdne (14.-15. března) a jehož hlavní náplní bude tzv. evropský semestr, zavítají hned čtyři noví političtí lídři. Kromě nové slovinské premiérky a šéfa maltského kabinetu do Bruselu přijede i nový kyperský prezident. Hlava státu bude na summitu reprezentovat i Bulharsko.

Od posledního summitu, který proběhl v Bruselu na začátku února, uteklo jen několik málo týdnů a evropští političtí lídři se na vrcholné setkání připravují znovu. Tentokrát je naplánováno na konec tohoto týdne a míří na něj hned několik nových politických tváří.

Tradičně spíše mužskou společnost, kde si čestnou výjimku vydobyla pouze německá kancléřka Angela Merkel, dánská premiérka Helle Thorning-Schmidt a lotyšská prezidenta Dalia Grybauskaitė, zpestří nová premiérka slovinské vlády, ekonomka Alenka Bartušeková, která na konci minulého měsíce převzala vládu po pádu konzervativního kabinetu Janeze Janši.

Další neznámou tváří bude nový maltský premiér Joseph Muscat, který se svého úřadu zhostil teprve včera (11. března). Parlamentní volby proběhly na Maltě v sobotu a voliči přisoudili vítězství Muscatově opoziční levicové Maltské labouristické straně. Muscat tak převezme úřad po dosavadním premiérovi Lawrenci Gonzim, který vedl středopravicovou Nacionalistickou stranu.

Podle Muscatových slov, která pronesl krátce po sečtení volebních lístků, se nová maltská vláda bude na summitech EU snažit posílit středolevý tábor. „Chceme všechny ujistit, že budeme u evropského stolu představovat nový, progresivní hlas,“ řekl.

Evropští konzervativci (Evropská lidová strana) mají na summitu EU 13 z 27 lídrů. Patří k nim Angela Merkel (Německo), Mariano Rajoy (Španělsko), Jean-Claude Juncker (Lucembursko), Traian Băsescu (Rumunsko), Viktor Orbán (Hungary), Donald Tusk (Polsko), Fredrik Reinfeldt (Švédsko), Enda Kenny (Irsko), Valdis Dombrovskis (Lotyšsko), Antonis Samaras (Řecko), Jyrki Katainen (Finsko), Pedro Passos Coelho (Portugalsko) a Nicos Anastasiades (Kypr).

Středolevý tábor (Strana evropských socialistů) pak zastupuje François Hollande (Francie), Elio di Rupo (Belgie), Helle Thorning-Schmidt (Dánsko), Werner Faymann (Rakousko), Robert Fico (Slovensko), Victor Ponta (Rumunsko) a Joseph Muscat (Malta).

Na blížícím se zasedání Evropské rady uzavřou lídři EU první fázi tzv. evropského semestru, který zahrnuje koordinaci hospodářských a fiskálních politik a politik zaměstnanosti členských států. Provádí se každý rok po dobu šesti měsíců.

Tématem budou i pokyny pro členské státy k programům stability a konvergenčním programům pro rok 2013 a v neposlední řadě i k provádění stěžejních iniciativ hospodářské strategie Evropa 2020.