Novým šéfem Evropské komise bude Juncker

Jean-Claude Juncker; zdroj: Evropský parlament.

Europoslanci na svém již druhém plenárním zasedání potvrdili bývalého lucemburského premiéra a někdejšího šéfa Eurogroup novým předsedou Evropské komise. Hlasovalo pro něj 422 poslanců.

Evropská komise má nového předsedu, po tajném hlasování v Evropském parlamentu se jím stal ostřílený lucemburský politik Jean-Claude Juncker. Svůj hlas mu odevzdalo 422 poslanců a poslankyň. Proti se postavilo 250 zástupců v Evropském parlamentu. 

Junckera jakožto kandidáta nejsilnější politické skupiny v europarlamentu Evropské lidové strany na post šéfa Komise nominovalo na konci června 26 členských států. S jeho výběrem nesouhlasily pouze dvě země, Velká Británie a Maďarsko.

Pro britského premiéra Davida Camerona totiž politický veterán se zkušenostmi z domácí lucemburské politiky i Bruselu představuje nepřekonatelnou překážku v reformách EU.

Ve svém projevu se Juncker snažil obavy Downing Street rozptýlit. Evropský parlament a Komise podle něj sice budou těsneji spolupracovat, ne ale proti hlavám států v Evropské radě.

Junckerovo potvrzení do čela unijní exekutivy s sebou přináší hned několik „poprvé“. Historie si například nepamatuje, že by někdy členské státy při obsazování vysokých a důležitých postů v EU ignorovaly názor velkého státu, jako je právě Velká Británie. 

A své poprvé měla i samotná volba předsedy Evropské komise. Ještě nikdy před tím se nestalo, aby Evropský parlament měl při výběru šéfa exekutivy tak důležité slovo, jako tomu bylo po letošních květnových volbách. 

Za „historický okamžik, který posiluje přímou demokratickou kontrolu občanů EU nad výkonnou mocí v EU,“ to považuje i česká europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL).

Juncker se ve svém projevu zabýval i sociálními otázkami. „Zvýšení konkurenceschopnosti se často zaměňuje s jednostrannou demolicí sociálního státu,“ myslí si nově zvolený předseda Komise.

Čeští sociálně demokratičtí poslanci ocenili, že se Juncker ve svém dopoledním rozhovoru přihlásil k sociálně-tržnímu hospodářství. "Jeho program obsahuje mnoho ze sociálně demokratické vize pro Evropu," pochvaloval si přeseda delegace ČSSD v Evropském parlamentu Pavel Poc.

Junckera coby šéfa Evropské komise budou muset ještě nyní schválit členské státy, k čemuž budou mít možnost hned zítra na summitu Evropské rady. 

Autor: Lucie Bednárová/Jan Pavec.