Evropský investiční fond poskytne českým podnikům 200 milionů eur

dotace EU

@ Pixabay

Dohoda mezi Evropským investičním fondem a Komerční bankou umožní malým a středním podnikům čerpat z výhodných úvěrů. Během dvou let jim bude k dispozici až 200 milionů eur.

Evropský investiční fond (EIF) a Komerční banka podepsaly 30. ledna novou garanční smlouvu ve výši 200 milionů eur. Banka tak bude moci v následujících dvou letech poskytovat úvěry českým inovativním firmám v celkové výši 200 milionů eur.

Výhody pramenící z nové dohody se dotknou až 320 malých a středních podniků, a to zejména ve výrobním odvětví. Jako malé podniky jsou označovány firmy s méně než padesáti zaměstnanci. Střední podniky mohou zaměstnávat až 250 osob. V roce 2015 evidoval Český statistický úřad více než jeden milion takových podniků.

„Malé a střední podniky hrají v české ekonomice klíčovou roli. Nová dohoda je další ukázkou toho, že naše strategie podpory těchto podniků funguje,“ uvedl eurokomisař pro zaměstnanost, růst, investice a konkurenceschopnost Jyrki Katainen.

Programy v ČR

Lepší přístup malých a středních podniků k úvěrům zajišťuje program InnovFin – finanční prostředky EU pro inovátory. Banky se díky tomuto programu mohou spolehnout na záruku ze strany EIF a poskytovat půjčky firmám bez obav z případných ztrát. Podpora malých a středních podniků je součástí Investičního plánu pro Evropu, jehož základem je Evropský fond pro strategické investice (EFSI).

K čemu slouží Investiční plán pro Evropu a fond EFSI? Více >>>>

„Ze spolupráce s EIF už nyní těží stovky firem. Díky Investičnímu plánu pro Evropu můžeme poskytovat klientům finance s nižšími poplatky,“ vysvětlila výkonná ředitelka pro korporátní bankovnictví Komerční banky Jitka Haubová.

Komerční banka podepsala záruční dohodu s EIF již podruhé. První smlouva byla uzavřena 31. března 2015 a ve stejný den podobného úspěchu dosáhla také Česká spořitelna. Komerční banka a Česká spořitelna se tak staly prvními bankami v České republice, kterým se podařilo s EIF uzavřít smlouvu o záruce Innovfin pro malé a střední podniky. Záruky v současné době využívá také ČSOB a SG Equipment Finance.

Podobně funguje také program COSME pro konkurenceschopnost malých a středních firem. Jako první v ČR se do něj zapojila Českomoravská záruční a rozvojová banka a později také Equa bank.

Objem evropských financí v ČR se vloni o třetinu zvýšil

V roce 2016 poskytl EIF České republice částku 93 milionů eur. Dalších 526 milionů eur putovalo do Česka z Evropské investiční banky (EIB), která fond spravuje.

Podle viceprezidenta banky Vazila Hudáka byl loňský objem financí z EIB o jednu třetinu vyšší než v roce 2015. „Cílem našich investic bylo snížit rozdíly v regionálním rozvoji, posílit hospodářskou konkurenceschopnost a zvýšit životní úroveň lidí, a to s využitím inovativních způsobů financování,“ řekl Hudák při prezentaci výsledků EIB v Praze.

Přibližně 111 milionu eur šlo na projekt společnosti ČEPS, který má za cíl posílit a modernizovat elektroenergetickou přenosovou soustavu v ČR.