Evropskou cenu za literaturu získal český autor Tomáš Zmeškal

zdroj: FreeDigitalPhotos.net

Za svou románovou prvotinu Milostný dopis klínovým písmem byl český spisovatel Tomáš Zmeškal oceněn Cenou Evropské unie za literaturu za rok 2011. Spolu s ním se nositeli tohoto ocenění stali další autoři z 12 evropských zemí.

Cenu Evropské unie za literaturu může získat pouze autor, který je občanem „soutěžících“ zemí a který během posledních pěti let vydal dvě až čtyři beletristické knihy.   

Laureátem této ceny pro letošní rok, která je tradičně udělována talentovaným spisovatelům z evropské sedmadvacítky, Islandu, Lichtenštejnska, Norska a z kandidátských zemí na vstup do EU, se stal český spisovatel Tomáš Zmeškal

Ocenění si zasloužil za svůj románový debut Milostný dopis klínovým písmem, který vyšel v roce 2008.  

Vyhlášení letošních vítězů z 12 zemí proběhlo na Mezinárodním knižním veletrhu ve Frankfurtu nad Mohanem. Cenu, která je spojená i s finanční odměnou ve výši 5.000 eur, si ale ocenění převezmou až příští měsíc (28. listopadu) v Bruselu.  

Tomáš Zmeškal se narodil v roce 1966 v Praze a vystudoval angličtinu a literaturu. Prvním románovým počinem českého spisovatele, který dlouhou dobu psal povídky, se stal právě oceněný Milostný dopis klínovým písmem. V roce 2009 byl román nominován na cenu Magnesia Litera za prózu a získal Cenu Josefa Škvoreckého. 

Cena EU za literaturu byla iniciována Evropskou komisí v roce 2009 a jejím cílem je podporovat evropskou literaturu napříč členskými i nečlenskými zeměmi EU. Od té doby byli oceněni autoři a autorky ze 35 zemí, Česká republika bodovala až nyní.