Evropská investiční banka loni pomáhala s budováním železnic i společnosti ČEZ

© Shutterstock

Projekty, jež v loňském roce Evropská investiční banka (EIB) v České republice podpořila, mají hodnotu 37,9 miliard korun. Meziročně se jedná o více než dvojnásobný nárůst. Dnes to uvedla viceprezidentka EIB Lilyana Pavlovová.

Úvěry, které banka v Česku loni poskytla, činily 32,9 miliardy korun (1,3 miliardy eur). Dceřiný Evropský investiční fond (EIF) se zavázal poskytnout 6,5 miliardy korun (255 milionů eur) v rámci deseti operací zahrnujících kapitálové vklady, záruky či mikrofinancování asi 5700 malých podniků. Údaj o celkovém financování podle banky nezahrnuje drobné překrytí způsobené společným zapojením EIB a EIF.

„Od roku 1992 do konce roku 2019 Evropská investiční banka investovala v rámci České republiky 22 miliard eur, což prezentuje více než 550 miliard korun,“ doplnila na tiskové konference po dnešním jednání s Lilyanou  Pavlovovou česká ministryně financí Alena Schillerová.

Pavlovová uvedla, že operace uskutečněné skupinou EIB v Česku v roce 2019 pomohly zhruba 7000 podnikům, čímž byla zajištěna podpora pro 137 650 pracovních míst. „Ve spolupráci s českými partnery jsme zajistili vyváženou podporu pro veřejný i soukromý sektor. Náš příspěvek se přitom neomezuje jen na peníze, stejně důležité je i poradenství,“ řekla Pavlovová.

InvestEU: Česká příležitost, jak se odpoutat od „pohodlných“ dotací

Dotací z kohezních fondů Evropské unie, na které Česká republika tradičně hodně spoléhá, postupně ubývá. Za rohem ovšem čeká šance, jak zmodernizovat české nakládání se zdroji pro veřejné účely. Jmenuje se InvestEU.

Železniční infrastruktura, elektrické sítě i MHD v Plzni

Mezi projekty, kterým EIB v Česku loni pomohla, je například úvěr 11,3 miliardy korun (444 milionů eur) pro osm projektů modernizace, rekonstrukce a obnovy železniční infrastruktury v celé republice nebo pomoc České spořitelně zajistit financování pro malé a střední podniky 7,8 miliardy korun (306 milionů eur), uvedla banka.

Dále sdělila, že poskytla úvěr 8,4 miliardy korun (330 milionů eur) společnosti ČEZ na rozšíření, posílení a modernizaci elektrické rozvodné sítě v devíti krajích, která má pomoci k lepšímu začlenění elektřiny z obnovitelných zdrojů do sítě. Úvěr 1,3 miliardy korun (50 milionů eur) pak získaly Plzeňské městské dopravní podniky. Peníze od EIB umožnily městu nákup více než 30 tramvají a 30 trolejbusů, které nahradily stará vozidla. Součástí projektu je i rekonstrukce vozoven a modernizace elektrické rozvodné sítě.

Zelený směr

Evropská investiční banka je institucí Evropské unie, která se specializuje na poskytování dlouhodobých úvěrů. Jejími akcionáři jsou členské státy EU. Dává k dispozici peníze na životaschopné projekty a přispívá tím k dosažení politických cílů EU.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová loni v létě, ještě před svým jmenováním, vyzvala EIB, aby zhruba polovinu z ročně investovaných až dvou bilionů korun směřovala do ekologických projektů. V listopadu rada banky rozhodla, že EIB od konce roku 2021 zastaví financování projektů v oblasti fosilních paliv.

Odklon od uhlí nebude jednoduchý. Podepíše se na celé ekonomice i společnosti

Přechod na bezuhlíkovou ekonomiku bude vyžadovat transformaci celé ekonomiky a zapojení všech sektorů a regionů po celém světě, nikoliv jen těch evropských uhelných. Shodli se na tom řečníci debaty s názvem Odklon od uhlí-proč, jak, kdy a za kolik?