Euroskeptici nejsou v Bruselu vidět. Buď absentují, nebo mlčí

Marine Le Penová; zdroj: ShutterStock; autor: Frederic Legrand.

Poslanci radikálních pravicových stran, usilující o zmenšení vlivu Evropské, byli v uplynulých pěti letech s odstupem nejméně aktivní frakcí v Evropském parlamentu. Vidět v Bruselu nejsou ani hvězdy euroskeptického hnutí Nigel Farage a Marine Le Penová.

Když předseda Evropské komise José Manuel Barroso jednou za čtyři týdny předstupuje před poslance Evropského parlamentu, lze se spolehnout na to, že v první řadě bude sedět šéf britské strany UKIP a zároveň předseda euroskeptické frakce Evropa demokracie a svobody (EFD) Nigel Farage. Na své stolku vždy umístí malou britskou vlaječku a využívá každé příležitosti aby oglosoval unijní politiku. 

Pohled do soupisu Farageho aktivit na webu nezávislé organizace Votewatch Europe, která sleduje aktivitu jednotlivých evropských zákonodárců, ale ukazuje, že jinak je britský politik v Evropském parlamentu vzácným hostem. 

Farage nebyl od roku 2009 zpravodajem ani jediného návrhu, stejně tak vůbec nevyužil možnosti předložit pozměňovací návrh či zaujmout k projednávané legislativě oficiální stanovisko. Celkem se zúčastnil 43 procent hlasování, což z něj činí osmého nejčastěji absentujícího evropského zákonodárce. Během svých pravidelných „návštěv“ parlamentu ale stihl členům Evropské komise položit 109 dotazů, v plénu parlamentu dohromady promluvil 138krát.

O moc aktivnější nebyla ani Le Penová, jejíž Národní fronta sice není součástí EFD, sdílí s ní ale značnou část ideologie. Také ona nevyužila žádnou z možností, jak ovlivnit unijní legislativu, a zúčastnila se jen 67 procent hlasování.  

Sám Farage na své časté absenci nevidí nic špatného. „Svoji angažovanost neměříme podle počtu výborů, které navštěvujeme, ale podle toho, jak rychle dostaneme Velkou Británii z EU,“ reagoval na zprávu Votewatch. 

Celý článek najdete na webu E15.cz.