Europoslankyně Šojdrová navrhla běloruskou vůdkyni opozice Cichanouskou na Sacharovovu cenu

Michaela Šojdrová © European Union 2020

Česká europoslankyně Michaela Šojdrová navrhla vůdkyni běloruské opozice Svjatlanu Cichanouskou na Sacharovovu cenu. O návrhu bude nyní debatovat frakce Evropské lidové strany (EPP), jejíž je poslankyně členkou, řekl ČTK asistent Šojdrové Lukáš Pachta.

Podle agentury TASR, která dnes na nominaci upozornila, navrhla Šojdorvá ocenění Cichanouské spolu se slovenským kolegou Ivanem Štefancem.

O návrhu na ocenění běloruské opoziční vůdkyně bude nejprve debatovat lidovecká frakce v Evropském parlamentu. Pokud se poslanci nesilnějšího parlamentního klubu na nominaci shodnou, bude se o podpoře návrhu jednat s představiteli dalších politických skupin.

„Očekáváme, že šance je veliká,“ řekl ČTK asistent Šojdrové. „Cítíme velkou podporu,“ dodal.

Cichanouská apeluje na EU, aby neuznala běloruské prezidentské volby

Vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská vyzvala Evropskou unii, aby neuznala výsledek prezidentských voleb z 9. srpna, který odpůrci režimu považují za zfalšovaný. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Evropský parlament uděluje cenu pojmenovanou po předním sovětském disidentovi Andreji Sacharovovi každoročně od roku 1988 za podporu lidských práv a základních svobod. Její udělení je spojeno s finanční odměnou ve výši 50 tisíc eur (asi 1,3 milionu Kč).

Svjatlana Cichanouská kandidovala v běloruských prezidentských volbách místo svého manžela, vězněného blogera Sjarheje Cichanouského. Podle volební komise získala jen 10,1 procenta hlasů. Volby vyhrál dosavadní prezident Alexandr Lukašenko. Běloruská opozice ale volby považuje za zmanipulované.

Sama Cichanouská den po volbách označila výsledek za zfalšovaný a sebe za vítězku. Dva dny po hlasování oznámila, že odjela do Litvy. Později z exilu prohlásila, že je připravená postavit se do čela národa.

Mezi laureáty Sacharovovy ceny patří mimo jiné jihoafrický bojovník za lidská práva a pozdější prezident Nelson Mandela, barmská politička Aun Schan Su Ťij či vůdčí osobnost pražského jara v roce 1968 Alexander Dubček. Loni cenu dostal ujgurský akademik Ilhama Tohti.