Europoslanci volají po ráznějším postupu v kauze dolu Turów

© EPA

Poslanci z petičního výboru Evropského parlamentu dnes vyzvali Evropskou komisi k ráznějšímu postupu vůči Polsku kvůli prodlužování těžby v uhelném dole Turów poblíž českých hranic. Ta podle obyvatel Libereckého kraje znečišťuje pitnou vodu v nedalekých obcích. Podle většiny poslanců tím polská strana porušuje unijní právo.

Polsko přes výzvy českých úřadů i obyvatel kraje v květnu rozhodlo o prodloužení těžby v dole o dalších šest let. Podle právničky Petry Urbanové z kanceláře Frank Bold, která v případu zastupuje český kraj a petici dnes před europoslanci prezentovala, porušuje projekt unijní směrnice o dopadu na životní prostředí či zásoby pitné vody. Petice podepsaná 13.000 lidmi proto žádá Komisi o bezodkladnou akci, k čemuž se dnes připojila též řada europoslanců.

„Je to evidentní útok na práva obyvatel. Je velmi důležité, aby komise jednala rychle,“ prohlásila španělská místopředsedkyně výboru ze socialistické frakce Cristina Maestreová Martínová.

Další poslanci podotýkali, že kromě porušování práv obyvatel jde rozšiřování dolu a prodlužování těžby uhlí proti unijní politice přechodu na čisté zdroje energie. Skupina PGE, které důl i přilehlá elektrárna patří, chce těžit až do roku 2044. Důl navíc plánuje rozšířit až na 30 kilometrů čtverečních.

Podle řady europoslanců navíc polská strana selhala v tom, že neposkytla českým úřadům dostatek informací. „U podobných projektů poblíž hranic musí být podrobná výměna informací,“ konstatoval německý člen výboru Peter Jahr z Evropské lidové strany.

Nedostatek poskytnutých informací vytýká Varšavě i české ministerstvo životního prostředí. Ministr Richard Brabec koncem června prohlásil, že Polsko nedalo českým úřadům řadu požadovaných informací a zároveň porušilo zmíněné unijní směrnice.

Český červen v EU: Rezoluce proti Babišovi, kauza Turów a pochybné nominace v poradním výboru

Přinášíme vám další stručný přehled toho nejzajímavějšího, co se v uplynulém měsíci z českého pohledu v Evropské unii odehrálo.

Řízení před komisí

Zástupce unijní exekutivy Aurel Dordea Ciobanu dnes konstatoval, že komise se na českou žádost snaží zprostředkovat dialog mezi oběma zeměmi. Česko by podle něj nyní mělo předložit požadavky, které má směrem k Polsku. Brusel má na celou mediační proceduru půl roku.

„Pokud by tento přístup správně nefungoval, nebudeme váhat využít všechny dostupné nástroje,“ připustil Ciobanu, že Komise nakonec k řízení pro porušení unijního práva může sáhnout.

Podle většiny poslanců je však půlroční doba na vyjednávání příliš dlouhá a komise by měla zakročit rychleji. Počínání Polska dnes kritizovala také řada českých zástupců. Zatímco lidovec Tomáš Zdechovský (EPP) zdůraznil, že případ poškozuje jinak dobré česko-polské vztahy, pirátský poslanec Mikuláš Peksa (Zelení/EFA) vyzval polské kolegy, aby přijeli ochutnat vodu, jejíž kvalita se v souvislosti s těžbou v příhraničních oblastech zásadně zhoršuje. Poslankyně za komunisty Kateřina Konečná (GUE/NGL) zase navrhla, aby EP uspořádal veřejné slyšení za účasti lidí z postižených obcí.

Ke shovívavosti vůči Polsku nabádala v diskusi pouze dvojice polských zákonodárců z konzervativní frakce (ECR), kteří patří k vládní straně Právo a spravedlnost. Poslankyně Anna Zalewská prohlásila, že Polsko má studii, podle níž studny v okolních obcích nepřicházejí o vodu kvůli dolu, ale kvůli dlouhodobému suchu. EP by podle ní měl vzít kromě české petice v potaz i petici polskou požadující pokračování těžby.

Polské úřady prodloužily těžbu na dole Turów o dalších šest let. Na kritiku z Česka neberou ohledy

Kauza týkající se těžby na dole Turów má pokračování. Polské úřady nevyslechly odpor sousedních zemí a povolily další těžbu.