Europoslanci chválí Zemanovu kritiku stěhovacího cirkusu

zdroj: Evropský parlament.

I přesto, že někteří europoslanci hodnotí projev prezidenta Miloše Zemana ve štrasburském sídle Evropského parlamentu s rozpaky, vesměs všichni vítají jeho kritiku tzv. stěhovacího cirkusu, tedy pravidelných přesunů europoslanců k jednání do Štrasburku. Nejvíce se raduje ODS, která o kritiku „kočování“ europoslanců mezi Belgií a Francií hodlá opřít svou kampaň před volbami do Evropského parlamentu.

„Jsem rád, že se pan prezident chytil jednoho z leitmotivů evropské kampaně ODS, tedy nesmyslného kočování Parlamentu mezi Bruselem a Štrasburkem,“ řekl EurActivu europoslanec Evžen Tošenovský (ODS). Občanští demokraté totiž shodou okolností představili na začátku týdne témata, s nimiž se budou v blížících se volbách do Evropského usilovat o podporu voličů.  

„Zrušení štrasburského sídla Evropského parlamentu je pro nás symbolem úspor a tedy neplýtvání veřejnými prostředky,“ dodává k tomu vysvětlení první místopředseda ODS a europoslanec Jan Zahradil

Europoslankyně Sehnalová (ČSSD): „Pan prezident zaujal netradičním projevem, který byl ale srozumitelný a proevropský."

Prezidentova kritická slova na pořádání plenárních zasedání ve Štrasburku potěšila i sociálnědemokratického europoslance Pavla Poce. „Snad to předznamenává rozhodnutí premiérů a hlav států, na které už dlouho toužebně čekáme,“ řekl redakci. Změnu základních smluv EU, které povedou k zavedení jediného sídla Evropského parlamentu, totiž musí udělat právě členské státy, dodal.

Mírné rozpaky a angličtina 

I přesto, že si prezident Zeman za kritiku existence štrasburského sídla Evropského parlamentu vysloužil slova chvály, europoslanci, které EurActiv oslovil, hodnotí jeho projev s určitými rozpaky.

Zaskočila je neobvyklá krátkost projevu a také to, že se česká hlava státu rozhodla přednášet v anglickém jazyce a nikoliv v češtině.

„Když ráno ze zákulisí prosakovaly zprávy, že prezident Zeman bude mluvit anglicky, myslel jsem si, že je to novinářská kachna,“ řekl EurActivu místopředseda Evropského parlamentu Oldřich Vlasák (ODS). „Proč mluvil špatnou angličtinou a za celou dobu neřekl ani jedno české slovo, tomu opravdu nerozumím,“ dodal. 

Nad výběrem angličtiny se pozastavuje i sociální demokrat Pavel Poc. „ Je to krajně neobvyklé, hlavy evropských států důsledně používají k projevu svůj rodný jazyk, byť pochopitelně vládnou jedním či dvěma hlavními jednacími jazyky EU,“ uvedl.

„Jestli jsem si dobře všiml, jeho projev se omezil na pouhých osm minut, což je myslím absolutní rekord. Takto krátký projev dosud nikdo nepřednesl,“ dodal k délce Zemanova projevu.

Prezident zaujal 

Prezident Zeman ve svém projevu před europoslanci uvedl, že EU považuje za dobrou věc, ale nesmí směřovat k jednotnému státu. Cestou, kudy by se evropská osmadvacítka měla ubírat, je podle něj federální uspořádání.

Členské státy EU by měly podle prezidentových slov hledat společnou řeč v zahraniční, obranné či sociální politice. O harmonizaci by se rovněž měly snažit v oblasti daní.

„Pan prezident zaujal netradičním projevem, který byl ale srozumitelný a proevropský. Jeho hlavní poselství nebylo o nepodstatných věcech, ale o tom zásadním, proč má smysl evropskému projektu přát úspěch,“ zhodnotila prezidentova slova europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD).

Zeman upoutal pozornost i podle europoslance Jana Březiny. „Prezident Zeman svým projevem zaujal, na rozdíl od předchozího vystoupení Klause byl pozitivně přijat. Jeho evropský sen je možno sdílet,“ řekl novinářům. 

Europoslanec Vlasák (ODS): „Je to příležitost zamyslet se nad tím, zda legislativní mašinérie jde správným směrem, dává možnost představit vize, kam by Unie měla směřovat.“

I přesto, že podle občanského demokrata Evžena Tošenovského prezident Zeman jeho kolegy v plénu „probudil“, ODS nemůže se Zemanovou vizí Evropy souhlasit. „Jde především o vizi budoucího směřování EU, které prezident vidí v hlubší federalizaci, včetně obrany, daní a sociálních systémů, my naopak chceme zachovat mezivládní charakter Unie,“ uvedl. 

Smysl to má

„Podobné projevy skutečně svůj smysl mají. Hlavy států by měly tlumočit svou širší vizi, ovšem bez nějakých technických detailů,“ myslí si o projevech státníků na plenárním zasedání Evropského parlamentu sociálnědemokratický europoslanec Poc. 

Souhlasí s tím i Oldřich Vlasák z ODS. „Je to příležitost zamyslet se nad tím, zda legislativní mašinérie jde správným směrem, dává možnost představit vize, kam by Unie měla směřovat,“ řekl EurActivu. 

Autor: Lucie Bednárová (Štrasburk)