Europoslanci chtějí uznat romskou genocidu za druhé světové války

zdroj: Evropský parlament

Europoslanci zasedající ve Výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřních věci Evropského parlamentu včera (15. dubna) přijali rezoluci, ve které odsoudili nesnášenlivost vůči Romům žijícím v Evropě. Chtějí také, aby došlo k uznání romské genocidy za druhé světové války. Měl by ji připomínat Evropský den památky obětí holocaustu Romů.

Při vyslovení slova „holocaust“ si většina lidí vybaví pronásledování Židů nacistickým režimem během druhé světové války, při němž bylo vyvražděno kolem šesti milionů Židů. Holocaust se ale zdaleka netýkal pouze židovské populace. V koncentračních táborech zahynuly až dva miliony Romů.

Upozornila na to i včerejší rezoluce, kterou schválil Výbor pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřních věci Evropského parlamentu. Europoslanci z tohoto výboru se v ní vyslovili proti nesnášenlivosti vůči romské populaci v Evropě a zároveň vznesli požadavek, aby došlo k uznání romské genocidy během druhé světové války.

Události by měl každoročně připomínat Evropský den památky obětí holocaustu Romů. Podle europoslanců by měl připadnout na 2. srpna. Byla to totiž právě noc z 2. na 3. srpna 1944, při níž v koncentračním táboru Osvětim-Březinka přišly o život téměř tři tisíce Romů, zejména ženy, děti a starší osoby.

„Vyjadřuji hlubokou lítost nad oběťmi romské genocidy za druhé světové války. Evropská unie je založena na různorodosti, respektování tradic, stejně jako respektování jejich kulturní historie a etnika,“ řekl k tomu novinářům český europoslanec a zpravodaj evropských lidovců k rezoluci Tomáš Zdechovský (EPP).

„Tato rezoluce je velmi důležitá, protože zdůrazňuje, že Evropa Romy uznává jako součást evropské historie a kultury,“ dodal s tím, že minulost je třeba si připomínat, aby se podobné věci v budoucnosti neopakovaly.

Romové představují největší evropskou etnickou menšinu. V Evropě se jejich počet odhaduje na 10-12 milionů, na území států EU žije šest milionů. Mezinárodní den Romů se slaví 8. dubna.

Autor: Lucie Bednárová