Europoslanci budou zítra schvalovat rozpočet 2014-2020

Zdroj: Evropský parlament.

Plenární zasedání Evropského parlamentu bude zítra (3. července) hlasovat o návrhu unijního rozpočtu na příštích sedm let (2014-2020). Kompromisní návrh mezi Parlamentem a Radou byl představen koncem minulého týdne. Evropský parlament dohodu na rozpočtu s velkou pravděpodobností schválí, půjde ale o politické rozhodnutí. Závazné legislativní texty se budou projednávat až na podzim.

Minulý týden před začátkem summitu se zástupci Evropského parlamentu, Rady EU a Evropské komise dohodli na rozpočtu EU na příštích sedm let (EurActiv 27.6.2013). Vyjednavači těchto institucí dohodu hledali už od března, kdy europoslanci zamítli návrh rozpočtu, který představila únorová Evropská rada (EurActiv 13.3.2013).

Ještě na summitu minulý týden získala nová dohoda podporu lídrů členských států. Návrh rozpočtu ale musí ještě formálně schválit Evropský parlament. Na programu pléna ve Štrasburku bude víceletý finanční rámec zítra, hlasovat se ale bude jen o politickém rozhodnutí. Legislativní texty se totiž teprve připravují a schvalovat se budou až v září.

„Teprve zářijové hlasování bude právně závazné,“ vysvětlil bruselskému EurActivu předseda rozpočtového výboru a šéf parlamentního vyjednávacího týmu Alain Lamassoure. Zítra se bude hlasovat o rozhodnutí, které vyjadřuje podporu rozpočtovému návrhu. Parlament pak jeho definitivní schválení podmiňuje doplněním letošního rozpočtu o více než 11 miliard eur (EurActiv 29.3.2013).

Rada EU pro ekonomické a finanční záležitosti (ECOFIN) o dodatečném doplnění rozpočtu na rok 2013 poprvé hlasovala už v květnu. Ministři financí se zatím dohodli na navýšení rozpočtu o 7 miliard eur (EurActiv 13.5.2013), o další dávce se bude jednat 9. července. Europoslanci se již nechali slyšet, že bez navýšení letošního rozpočtu o celou částku (11 miliard eur) víceletý finanční rámec nepodpoří (EurActiv 17.5.2013).

Úspěch Evropského parlamentu

Tři největší parlamentní frakce nicméně už vyjádřily souhlas s nalezeným kompromisem. Ten do rozpočtu vnáší hlavně více flexibility a garantuje prostředky na boj s nezaměstnaností mladých (EurActiv 28.6.2013).

K původnímu návrhu Evropské rady měla výhrady i nejpočetnější frakce, Evropská lidová strana (EPP). Její šéf Joseph Daul nový kompromis považuje za úspěch Parlamentu při vyjednávání. „Ukazuje se, že Evropský parlament je v současnosti skutečným obhájcem evropských občanů a hnací silou všech politických rozhodnutí v EU,“ řekl Daul.

Dohodu vítá i skupina sociálních demokratů (S&D). Český europoslanec za ČSSD Vojtěch Mynář (S&D) se domnívá, že nalezení dohody znamená konec nejistoty pro všechny příjemce evropských peněz, kteří tak mohou začít plánovat do budoucna. „Jsem velmi rád, že Rada konečně ustoupila a na poslední chvíli přijala prioritní požadavky Evropského parlamentu týkající se příštího sedmiletého rozpočtu,“ uvedl Mynář. Současný návrh podle něj sice není úplně ideální, ale obsahuje rozhodující zlepšení, a to především v oblasti podpory růstu a boje proti nezaměstnanosti mládeže.

Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE) se ke svým kolegům z Parlamentu připojuje. Díky tomu, že si Evropský parlament stál za svým postojem, obsahuje prý nový kompromis řadu pokroků, a to hlavně co se týče pružnosti rozpočtu. Existuje nicméně pořád několik důležitých bodů, které je podle liberálů třeba objasnit před finálním hlasováním v září. Jedním z nich je již zmíněné dodatečné navýšení letošního rozpočtu.

Skupina evropských konzervativců a reformistů (ECR), kam se řadí i čeští europoslanci za ODS, byla na rozdíl od ostatních frakcí spokojena už s původním únorovým návrhem Evropské rady. Vítala hlavně snížení výše rozpočtu oproti předcházejícímu období. To zůstává v kompromisním návrhu zachováno. Lídr skupiny Martin Callanan proto novou dohodu kvituje.

„Tato dohoda není ideální, příliš mnoho evropských peněz pořád půjde na francouzské krávy a jen nedostatečné množství poputuje na výzkum a ekonomický růst. Kompromis nicméně posunuje rozpočet EU správným směrem,“ komentoval dohodu Callanan.

Kompromisní návrh se ale nelíbí frakci Zelených, kteří mu vytýkají mimo jiné přílišné škrty. Ostře se proti dohodě staví i skupina Evropské sjednocené levice a Severské zelené levice (GUE/NGL). Předseda Parlamentu Martin Schulz podle ní porušil demokratické principy rozhodování, když dohodu předem nekonzultoval se všemi politickými skupinami.

Tyto dvě frakce dohromady disponují 90 ze 754 hlasů europoslanců. Přestože se tedy bude o návrhu víceletého rozpočtu hlasovat kvalifikovanou většinou, jeho schválení s největší pravděpodobností neohrozí.