Korupční skandál v EP: padla první hlava

Evropský parlament; zdroj: EurActiv.cz.

Britské The Sunday Times včera (21. března) zveřejnily reportáž, v niž obvinily trojici europoslanců z toho, že si řekli novinářům vydávajícím se za lobbisty o úplatek. Europoslanci prý slíbili, že výměnou za finanční obnos ovlivní klíčovou legislativu týkající se reformy bankovního sektoru.

V Evropském parlamentu je v těchto dnech pěkně horko. Britský list The Sunday Times přišel totiž v neděli s obviněním, že trojice europoslanců jejich reportérům slíbila, že za patřičný finanční obnos pozmění novelu zákona o reformě bankovního sektoru.

Kauza nabrala ještě větších obrátek poté, co jeden z obviněných – Ernst Strassen, rakouský konzervativní europoslanec (EPP), který v letech 2000 až 2004 působil dokonce jako ministr vnitra v rakouské vládě, na svůj post v Evropském parlamentě rezignoval.

Učinil tak poté, co mu to přikázal šéf rakouských lidovců Josef Pröll (zároveň ministr financí Rakouska). Strassen, který však obvinění novinářů odmítá, odstoupil, aby ochránil čest své politické frakce.

Důvěra je důležitá

Dalším hříšníkem, jehož jméno figurovalo v reportáži, je rumunský europoslanec a bývalý vicepremiér rumunské vlády Adrian Severin. Noviny v jeho případě otiskly část emailové konverzace, kterou europoslanec vedl s reportéry alias lobbisty. „Jen Vás chci informovat, dodatek (k návrhu zákona), který jste si přáli, byl podán včas,“ napsal prý Severin a za své služby si naúčtoval 12.000 eur.

„Naši občané musí mít v europoslance důvěru, jakékoliv nemorální či neetické jednání nemůže být tolerováno,“ nechal se slyšet předseda lidovecké frakce Joseph Daul.

Severin, stejně tak jako jeho kolega z frakce socialistů (S&D) a zároveň třetí obviněný – slovinský europoslanec a ex-ministr zahraničí Slovinska Zoran Thaler, již byli pozváni na kobereček k předsedovi frakce Martinu Schulzovi.

Schulz považuje obvinění, která však oba europoslanci odmítají, za „vážná“ a ve svém tiskovém prohlášení uvedl, že pokud se prokáže, že jsou pravdivá, vyvodí z nich patřičné důsledky.

Tiskové oddělení europarlamentu potvrdilo, že instituce již zahájila vyšetřování.

Lobby je problém 

Poté, co Lisabonská smlouva rozšířila pravomoci Evropského parlamentu, který v minulosti podle Financial Times sloužil spíše jako „odkladiště“ vysloužilých politiků, v Bruselu se to lobbisty jen hemží. 

Setkání europoslanců se zástupci zájmových skupin jsou tak zcela běžná. Jak během nedávného chatu na stránkách EU4YOU potvrdil i český zástupce v europarlamentu Libor Rouček (S&D), „lobbistů a lidí, kteří se snaží ovlivnit legislativní a rozhodovací procesy, je v Evropském parlamentu nahlášeno několik tisíc. Denně například dostávám desítky mailů vysvětlující pozice jednotlivých zájmových skupin, denně mám několik osobních setkání.“ 

Na evropské úrovni se už několik let diskutuje o zavedení jednotného registru lobbyistů. V roce 2008 byl takový registr spuštěn – ale zatím pouze na dobrovolné bázi (EurActiv 30.5.2008).

Odhady reálného počtu lobbistů působících v Bruselu se různí, dříve se v této souvislosti hovořilo o 15 tisících. K září minulého roku se do registru zapsalo 3.000 lobbistů (v říjnu roku 2008 to bylo 2.100).