EP schválil finanční podporu pro bývalé pracovníky Unileveru

Zdroj: Evropská komise.

Bývalí zaměstnanci britsko-nizozemského výrobce spotřebního zboží a potravin Unilever, kteří byli propuštěni kvůli zastavení výroby v továrně ve středočeské obci Nelahozeves, se jako první Češi dočkají finanční pomoci z Evropského fondu pro přizpůsobení se globalizaci. Dnes (5. dubna) to na svém štrasburském plenárním zasedání schválil Evropský parlament.

Přes 630 zaměstnanců potravinářských závodů v obci Nelahozeves na Mělnicku, které byl britsko-nizozemský Unilever nucen kvůli poklesu poptávky jak v EU, tak České republice v polovině minulého roku uzavřít, si meze sebe rozdělí 234 tisíc eur.  

Peníze vyplatí tzv. globalizační fond EU (Evropský fond pro přizpůsobení se globalizaci; EFG), který byl spuštěn na začátku roku 2007. Jeho hlavním úkolem je pomoci pracovníkům, kteří přišli o zaměstnání v důsledku změn ve struktuře světového obchodu.  

Fond ale nefinancuje inovační nebo strukturální změny v podnicích, ani nenahrazuje pasivní opatření, jakými jsou sociální dávky v nezaměstnanosti. V úvahu tak přichází pouze bankrot velkého podniku, nebo přemístění výrobní továrny za hranice EU. 

Podnik, který o pomoc požádá, ale musí splňovat určité podmínky – především to, že propouštění se musí týkat alespoň 500 osob. V rozpočtu fondu se každoročně nachází 500 milionů eur, ale podle stanovených pravidel může pokrýt maximálně 65 % nákladů každého projektu. 

Prostředky z EFG, na něž si Česká republika sáhne vůbec poprvé ve své historii, mají bývalým zaměstnancům nelahozeveské továrny sloužit jako pomoc při hledání nového zaměstnání, na zaplacení rekvalifikačních kurzů nebo při rozjezdu vlastního podnikání. Jejich přidělení bývalým zaměstnancům továrny Unileveru již v polovině února schválila Evropská komise (EurActiv 15.2.2011). 

„Jedná se o možnost, jak pomoci téměř celé polovině obyvatel této středočeské obce najít opětovně práci, a proto tuto žádost rozhodně vítám a podporuji,“ řekla EurActivu europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD). „Částka, která činí přes 320 tisíc eur, není nijak zanedbatelná a doufám, že Česká republika bude možnosti čerpat tyto prostředky pro místa postižená hospodářskou krizí využívat častěji,“ dodala. 

„S čerpáním z tzv. globalizačního fondu jsme nikdy nesouhlasili a i nadále na tom trváme. Je to další mechanismus k přerozdělování veřejných prostředků ve prospěch zaměstnanců podniků, které neuspěly na globálním trhu,“ sdělil EurActivu europoslanec Milan Cabrnoch (ODS), který je členem Evropských konzervativců a reformistů. 

Na druhou stranu ale uznává, že Česká republika, jakožto přispěvatel do evropského rozpočtu, by měla využít každé příležitosti, jak vložené prostředky získat pro své občany zpět.  

Od svého založení vyhověl EFG již 73 žádostem v hodnotě přes 400 milionů eur.