EurActiv představí předvolební evropské vize politických stran

zdroj: Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Během příštích čtrnácti dní se můžete těšit na sérii devíti rozhovorů s představiteli politických stran, které mají podle průzkumů veřejného mínění největší šanci uspět v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny. Zaměřili jsme se na část jejich programu, která se věnuje evropským otázkám, na přijetí společné měny, prosazování českých zájmů na evropské půdě nebo čerpání evropských peněz.

Již za čtrnáct dní, tedy v pátek 25. října a sobotu 26. října, proběhnou v České republice volby do Poslanecké sněmovny.

Voliči půjdou k urnám o půl roku dříve, než se původně předpokládalo. Na začátku letošního léta rezignovala vláda Petra Nečase a kabinet Jiřího Rusnoka, který ji následoval, nedostal důvěru poslanců. V důsledku nejednotného hlasování koalice se pak někteří poslanci bývalé vládní většiny rozhodli přidat k opozičním členům sněmovny a odhlasovali její rozpuštění.

Do nadcházejícího souboje se přihlásilo 23 volebních stran a hnutí, na jejichž listinách je celkem 5.923 kandidátů. EurActiv Vám příštích čtrnáct dní nabídne rozhovory s představiteli devíti stran, které mají podle průzkumů veřejného mínění šanci ve volbách uspět, a jejichž výsledek se podle odhadů pohybuje nad dvěma procenty.

Těšit se postupně můžete na Miroslava Kalouska (TOP 09), Tomia Okamuru (Úsvit přímé demokracie), Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL), Věru Jourovou (ANO, bude líp), Miroslavu Němcovou (ODS), Ondřeje Lišku (Strana zelených), Jiřího Maštalku (KSČM), Františka Lukla (SPOZ) a Lubomíra Zaorálka (ČSSD).

Je známo, že tématika Evropské unie předvolebním kampaním příliš nedominuje. Pokud si projdeme programy jednotlivých stran, zjistíme, že ani letošní volby nejsou žádnou výjimkou. EurActiv se proto rozhodl zaměřit se na názory jednotlivých stran na evropské otázky důkladněji.

Dozvíte se například, jak by se podle jednotlivých politiků Česká republika měla chovat, aby dokázala co nejlépe prosazovat své zájmy, jestli a jak by své kroky ve významných otázkách koordinovali s novým prezidentem Milošem Zemanem, či zda podle nich v Česku existuje dostatečná celospolečenská debata věnující se budoucímu směřování naší země v rámci Unie.

V rozhovorech jsme se také věnovali čerpání prostředků z evropských fondů, přijetí společné měny a případnému referendu, které by podle některých stran mělo vstupu do eurozóny předcházet.

Série odstartuje v pondělí 14. října rozhovorem s 1. místopředsedou TOP 09 a bývalým ministrem financí Miroslavem Kalouskem.