EU vysílá první dvě družice navigačního systému Galileo

zdroj: FreeDigitalPhotos.net.

Evropská kosmická agentura (ESA) zítra (20. října) vyšle do vesmíru první dvě operační družice evropského navigačního systému Galileo. Satelity se na oběžnou dráhu Země dostanou z evropského vesmírného střediska, které se nachází ve městě Kourou ve Francouzské Guyaně.

Navigační systém Galileo čeká zítra velký den. Na oběžnou dráhu budou vyslány první dvě operační družice. Přidají se tak k průzkumným satelitům Giove-A a Giove-B, které jsou ve vesmíru od roku 2005 resp. 2008 a testují komponenty celého systému. 

Celý systém mají ale tvořit tři desítky takových družic, které budou obíhat ve výšce přibližně 23 tisíc kilometrů nad povrchem Země. Evropská komise odhaduje, že plně funkční bude Galileo až v roce 2019.  

Podle Carla Corazzy, mluvčího Komise pro evropskou vesmírnou politiku, budou totiž „od příštího roku do vesmíru vždy čtvrtletně vypouštěny dva satelity tak, aby jich tam do roku 2014, případně začátku roku 2015, bylo 24“. Minimální počet, který Galileo potřebuje, je 18, dodal.  

Projekt evropské satelitní navigace, jehož administrativní část byla z Bruselu přesunuta do Prahy, měl být podle původních plánů dokončen do roku 2010. Průtahy způsobily spory uvnitř mezinárodního konsorcia a rostoucí náklady na realizaci systému.  

Na jaře ale eurokomisař pro průmysl Antonio Tajani uvedl, že původně plánovaná částka 3,4 miliardy eur (vyhrazená na léta 2007-2013) bude nakonec nižší, a to i přesto, že členské státy v březnu schválily navýšení rozpočtu pro Galileo o dalších 1,9 miliardy eur (EurActiv 1.4.2011 a EurActiv 24.5.2011).  

S Ruskem, Čínou a Indií chceme spolupracovat, ne jim konkurovat 

Evropská unie si od svého autonomního navigačního systému slibuje především snížení závislosti na americkém všeobecně rozšířeném GPS. Jak ale Brusel zdůrazňuje, jeho záměrem není vytvořit konkurenční projekt, ale takový systém, který by s GPS spolupracoval.  

„V roce 2004 jsme se Spojenými státy podepsali dohodu, která má zajistit kompatibilitu mezi oběma systémy,“ sdělil EurActivu nejmenovaný úředník v Evropské komisi. 

Přístroje, které se budou vyrábět v budoucnosti, tak budou schopny přijímat signál Galilea i GPS. Navíc se pracuje i na tom, aby systém stejně tak využíval družice ruského systému Glonass nebo navigací, které v současné době vyvíjí Čína a Indie. 

„Galileo bude mnohem přesnější než GPS a navíc také flexibilnější, protože využívá vyšší počet frekvencí,“ vysvětlil přednosti evropského satelitní navigace úředník. 

Další avizovanou výhodou systému má být třeba schopnost evropských družic signály nejen vysílat, ale i zachycovat. To může být například velmi užitečné při záchranných či pátracích akcích, kdy hledaný bude přes satelit informován, že pomoc se již blíží.