EU podporuje modernizaci strojů v malých a mladých podnicích

dotace EU

@ Shutterstock / Monkey Business Images

Firmy v regionech s vysokou nezaměstnaností mají příležitost modernizovat své vybavení s podporou evropských dotací. Šanci tentokrát dostaly malé podniky s hrstkou zaměstnanců.

Zastaralá technologie může ohrozit konkurenceschopnost českých firem. Pomoci jim mohou dotace EU cílené na rozvoj a modernizaci vybavení, o které mohou podnikatelé žádat skrze OPPIK program Technologie.

Evropské fondy firmám uhradí až 45 % výdajů za pořízení nových strojů či technologického vybavení. Podmínkou je splnění předem určených kritérií. Ministerstvo průmyslu a obchodu uvádí podmínky pro přijetí žádosti v souvislosti s jednotlivými výzvami, skrze které podnikatelé zasílají přihlášky svých projektů do programu. Aktuální výzvu cílí právě na malé a mladé podniky.

Výše dotace na jeden projekt se pohybuje od jednoho do dvaceti milionu korun. Každý žadatel může žádat o podporu z programu pouze na jeden projekt. Dotace se má projevit nejen na tržbách firmy, ale také na rozvoji regionu, ve kterém se firma nachází. Dalším významným cílem programu je  vytvoření nových pracovních míst.

Podnikatelé mohli z financí EU nakoupit moderní soustruhy

V předchozím programovacím období 2007 – 2013 měly firmy o dotace velký zájem. „V rámci programu Technologie bylo podáno celkem 6 768 projektů, z nichž 4 082 byly schváleny,“ sdělil EurActivu projektový manažer Erste Grantika Advisory Petr Navařík.

Finance mířily do podniků zpracovatelského průmyslu, konkrétně do oblastí, které trpí vysokou nezaměstnaností. Podniky tak mohly díky dotacím investovat například do CNC strojů, tedy počítačem řízených soustruhů, lisů a podobných zařízení.

Za novým vývojovým centrem stála náročná administrativa

Výjimkou nebyly ani velké investice za desítky milionů korun zaměřené na pořízení ucelených výrobních linek. Příkladem je projekt břeclavské firmy Gumotex, která se zaměřuje na výrobu raftů, člunů či produktů automobilového průmyslu. Podnik žádal o dotaci před třemi lety, a od letošního roku se těší z nové nánosovací linky.

„Můžeme říci, že dotace nám velmi pomohla s financováním projektu a umožnila naší firmě instalovat špičkové technologické zařízení – novou nánosovací linku, na které v současné době vyrábíme inovované a nové produkty,“ řekl redakci interní auditor firmy Vladimír Chmela.

Po ukončení montáže linky a zahájení zkušebního provozu mohla firma Gumotex načerpat dotaci z EU až do výše 40 % nákladů, což představovalo zhruba 45 milionů korun. Linku obsluhuje 25 zaměstnanců, kteří s její pomocí vyrábějí produkty pro složky integrovaného záchranného systému, nafukovací lodě a matrace.

Chmela: Firma Gumotex je s dotačním programem spokojena, výhrady máme k administrativě.

Evropské fondy firmě Gumotex pomohly také s vybudováním moderního vývojového centra v rekonstruované budově. Břeclavský výrobce dále získal podporu na pořízení testovací jednotky a zařízení pro vývoj nových nánosovaných materiálů. „Gumotex je s dotačním programem spokojen. Výhrady máme k administrativě, která je s žádostí o dotaci a následným sledováním efektivity a kontrolami spojena,“ vysvětlil Chmela.

Nyní mohou žádat i stavební a obchodní podniky

V současné době mohou firmy čerpat finance z programovacího období 2014 – 2020. Zatímco v předchozím období se mohly zúčastnit pouze firmy ze zpracovatelského sektoru, nově mohou o dotace žádat také stavební a obchodní podniky.

Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo čtvrtou a pátou výzvu programu Technologie. Firmy mohou zasílat žádosti o dotace do 28. února 2017

Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo v prosinci již čtvrtou a pátou výzvu, skrze které se mohou firmy do programu Technologie zapojit. Příjem žádostí zahájilo ministerstvo 9. prosince a ukončí jej 28. února 2017. Prostřednictvím výzvy IV poputuje českým firmám až 1,8 miliard korun.

Výzva V je určena pouze pro mikropodniky mladší tří let a s méně než padesáti zaměstnanci. Velmi malé firmy tak mají možnost získat podporu na drobnější investice do 500 tisíc korun.

Kromě typických výrobních technologií lze v novém programovacím období pořizovat také podnikový hardware a software. Hlavní částí projektu musí ale být vždy výrobní technologie.

Analytikové z Erste Grantika Advisory upozorňují, že vyhodnocení žádosti o dotaci může trvat až tři čtvrtě roku.