EU dnes převezme Nobelovu cenu, peněžní odměna pomůže dětem postiženým válkou

zdroj: Evropská komise

Herman Van Rompuy, José Manuel Barroso a Martin Schulz dnes za Evropskou unii převezmou Nobelovu cenu míru. Ceremoniálu, který se uskuteční v norském Oslu, se zúčastní také řada významných politiků včetně Angely Merkelové či Françoise Hollanda, Václav Klaus i Petr Nečas se ale omluvili. Peníze, které jsou s oceněním spojené, poputují na humanitární projekt určený na pomoc dětem postiženým válkou.

V Oslu se dnes (10. prosince) uskuteční slavnostní předávání Nobelových cen. Za to, „že chránila mír v Evropě v uplynulých šesti desetiletích“, získala Nobelovu cenu míru Evropská unie (EurActiv 15.10.2012).

Ocenění společně převezmou tři nejvyšší představitelé Unie: předseda Evropské rady Herman Van Rompuy, šéf Evropské komise José Manuel Barroso a předseda Evropského parlamentu Martin Schulz. K nim se přidají také čtyři mladí lidé ze Španělska, Itálie, Polska a Malty.

Peněžní odměna dosahující dvou milionů eur, která je s cenou spojená, poputuje na humanitární projekt určený dětem, které jsou oběťmi války či jiných násilných konfliktů.

„Nobelova cena míru symbolizuje usmíření po celém světě. Finanční odměna by měla znamenat naději pro největší oběti budoucích, současných i minulých obětí – děti,“ vysvětlil Barroso.

S Merkelovou a bez Nečase

Ceremoniálu se dále zúčastní řada představitelů unijních států včetně německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Françoise Hollanda. Do Osla naopak nepřijede český premiér Petr Nečas ani prezident Václav Klaus. Z ceremoniálu se omluvili i nejvýznamnější představitelé Slovenska nebo Velké Británie.

Podle Barrosa rozhodnutí Nobelova výboru ukazuje, že „v tomto těžkém období Evropská unie zůstává inspirací pro země i lidi po celém světě, a silná Evropská unie je důležitá pro globální společnost.“

Jako oprávněné vidí rozhodnutí udělit Nobelovu cenu Evropské unii i český senátor a kandidát na prezidenta republiky Jiří Dienstbier (ČSSD). „Myšlenka evropské integrace vznikla jako mírová a v tomto směru je velmi úspěšná,“ řekl EurActivu.

„Byli tací, kteří se tomuto kroku vysmívali, ale když se nad tím hlouběji zamyslíme, málokterý projekt v lidské historii přinesl tak stabilní a nekonfliktní mírové prostředí jako Evropská unie Evropě v posledních padesáti šedesáti letech,“ dodal.

Řada politiků včetně českého prezidenta se však postavila proti rozhodnutí Nobelova výboru.

„Nobelova cena míru měla smysl, že se dávala člověku, jednotlivci, konkrétně definovanému člověku za určitý unikátní výkon. Dát to instituci, v tomto případě byrokratické instituci, to je prázdné vyznamenání,“ řekl novinářům Klaus.

Přenos z předávání cen bude možné živě sledovat na stránkách Evropské komise.