EU chystá další regulaci roamingu, cena volání má spadnout pod šest korun

Zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: Federico Stevanin.

Komisařka pro digitální agendu Neelie Kroes v červnu představí návrh, který by měl přinést další snížení cen za volání a přijímání hovorů v zahraničí. Nově chce Komise regulovat také cenu datových služeb, která by do roku 2014 měla postupně klesnout na 50 eurocentů za stažený megabyte.

Mobilní operátory nejnovější plány Evropské komise jistě nepotěší. Neelie Kroes, která je ze svého předchozího funkčního období, kdy měla na starosti hospodářskou soutěž, známá pro svůj nesmlouvavý postoj s velkými hráči na trhu, připravuje návrh, který má dále snížit ceny za roamingové služby.

Evropská komise s regulací poplatků, které si mobilní operátoři účtují za poskytování hlasových a datových služeb v zahraničí, začala již v roce 2007. Za minutu příchozího hovoru si dnes operátoři nemohou od zákazníků účtovat více než 15 eurocentů, za odchozí hovor pak více než 39 eurocentů.

Podle návrhu, který vzniká v kabinetě komisařky, by cena odchozích hovorů měla do roku 2014 klesnout na 24 eurocentů (přibližně 5,80 Kč), cena za přijímání hovoru na 10 centů (2,40 Kč) a cena za posílání textových zpráv na osm centů (1,94 Kč). Kroes poprvé zvažuje také zastropování cen za surfování po internetu. Zatímco dnes majitel mobilního telefonu utratí za stažení jednoho megabytu dat v zahraničí v průměru 2,50 eur (zhruba 61 Kč), do roku 2014 by tato cena měla postupně klesnout až na 50 eurocentů (přibližně 12 Kč).

Podle zatím posledního unijního nařízení musí operátoři chránit své zákazníky před šokem, který by jim po návratu ze zahraničí mohl způsobit účet za stahování dat. Přiblíží-li se zákazník při stahování dat hranici 50 eur, operátor jej na tuto skutečnost musí upozornit. Pokud by klient s dalším stahováním výslovně nesouhlasil, musí mu operátor službu zablokovat.

Komisařka pro digitální agendu se dlouhodobě netají tím, že jejím cílem je snížit roamingové ceny na úroveň cen platných v domovské zemi. Lišit by se podle ní měly pouze o skutečné náklady spojené s přeshraničním poskytováním hlasových a datových služeb (EurActiv 24.9.2010).

Podle informací deníku New York Times Kroes hodlá v červnu navrhnout také některé kroky, které by znamenaly změnu struktury telekomunikačního trhu, a které by v důsledku přinesly další snížení cen. Komisařka chce přimět mobilní operátory k pronájmu části kapacity svých sítí takzvaným virtuálním mobilním operátorům (MVNO).

Jedná se o firmy, které nemají svojí frekvenci a nedisponují mobilní sítí. Od zavedených mobilních operátorů část kapacity jejich sítí nakupují a využívají jí k nabízení vlastních mobilních služeb.

Virtuálním operátorům by zavedené společnosti měly pronájem svých kapacit poskytovat za „rozumnou cenu“, píše se v připravovaném návrhu. Kroes věří, že touto cestou vznikne oddělený sekundární trh s roamingovými službami, který bude konkurovat klasickým operátorům a bude tlačit na další snižování cen.

Návrh má komisařka představit 22. června. Na výsledné verzi se musí shodnout členské státy s Evropským parlamentem. Pokud vše půjde hladce, mohla by být dohoda na stole na jaře 2012.