EU chce podniknout kroky proti Facebooku

Zdroj: CreativeCommons.org; autor: hoyasmeg.

Evropská komise hrozí, že zakročí proti sociální síti Facebook kvůli nedávným změnám výchozího nastavení soukromí. Ty znamenají, že jsou všem uživatelům internetu k dispozici osobní údaje osob registrovaných na Facebooku. EU v současnosti naopak usiluje o zlepšení ochrany soukromí na internetu, zvláště u nezletilých uživatelů.

Komisařka Viviane Reding, do jejíhož portfolia ochrana osobních údajů spadá, o Facebooku promluví dnes ve Štrasburku u příležitosti Evropského dne pro bezpečnější internet.

Přestože stále sílí tlak na zlepšení ochrany osobních údajů na internetu, Facebook na konci ledna překvapivě změnil pravidla ochrany soukromí a usnadnil přístup k osobním informacím o svých uživatelích.

Ti, kteří chtějí mít své osobní údaje nadále pod kontrolou, musejí nyní změnit nastavení tak, aby si jejich profily mohli prohlížet pouze přátelé. Dříve fungovala pravidla na Facebooku přesně opačně – profily byly primárně soukromé a uživatelé museli dát sami pokyn k jejich zveřejnění.

 „Tato náhlá změna strategie mě překvapuje. Nerozumím tomu, protože je přeci v zájmu sociálních sítí, aby umožnily svým uživatelům chránit si soukromí,“ řekne dnes Reding ve Štrasburku. Eurokomisařka Reding chce podniknout v otázkách ochrany soukromí podobné kroky jako kanadská komisařka pro soukromí Jennifer Stoddart, která pracuje v rámci kanadského parlamentu, prozradil blízký spolupracovník Reding. Jennifer Stoddart 27. ledna v Kanadě zahájila vyšetřování sítě Facebook poté, co se začaly objevovat stížnosti na nově výchozí nastavení soukromí.

Zpráva EU o sociálních sítích

Komise dnes také u příležitosti Evropského dne pro bezpečnější internet zveřejní zprávu o ochraně soukromí na sociálních sítích. V té se o Facebooku hovoří jako o společnosti, která pomocí jednoduchých mechanismů umožňuje uživatelům efektivně chránit jejich osobní údaje či oznamovat porušování zákona na síti. Ve zprávě je Facebook oceněn také za to, že omezuje nezletilým osobám přístup k určitým webovým stránkám a službám.

„Posudek“ byl ale vypracován v prosinci 2009, kdy ještě na Facebooku platila původní pravidla pro ochranu soukromí. Pokud firma od lednové změny neupustí, její celkové hodnocení se příště pravděpodobně výrazně změní.

V roce 2009 se největší sociální sítě v EU, včetně Facebooku, MySpace, YouTube, Bebo či Daily Motion, po nátlaku evropských i národních úřadů zavázaly, že přijmou řadu ochranných opatření, zaměřených především na mladší uživatele. Zpráva, kterou dnes Komise zveřejní, hodnotí, jak úspěšně sociální sítě plnily své závazky. Uvádí, že se ochrana soukromí stále zkvalitňuje, avšak stále jen necelá polovina sledovaných sítí uplatňuje výchozí nastavení soukromí a zajišťuje, aby nebyly osobní údaje zveřejněné.

„Loni Komise tlačila na společnosti, aby jednaly, a jsem ráda, že tak mnohé učinily. Očekávala jsem však, že toho všechny podniknou více,“ řekne dnes ve svém projevu komisařka.

„Profily nezletilých nesmějí být volně přístupné a všechny dotazy nebo oznámení o porušování pravidel na síti se musejí setkat s rychlou a adekvátní odezvou. Internet je v současnosti pro naše děti velmi důležitý a všichni zodpovídáme za jeho bezpečnost,“ prohlásí Reding.