EU chce na Ukrajinu i do Gazy vyslat své pozorovatele

Stejně jako během kavkazské krize, i nyní plánuje EU vyslat na problémová místa (do Gazy a na hranice Ruska a Ukrajiny) své pozorovatele. Ti by měli v prvním případě za úkol monitorovat situaci na hranici s Egyptem, v druhém případě objem dodávek plynu určených pro Evropu.

Evropská unie chce v těchto dnech téměř současně vyslat své pozorovatele do dvou krizových oblastí. Ráda by využila informací těchto pozorovatelů a použila je při řešení konkrétních krizových situací. EU má podobně jako v létě na Kavkazu ambici využít svou tzv. soft power, která je obecně považována za úspěšný nástroj.

Představitelé EU po jednáních na Blízkém východě, oznámili vyslání svých pozorovatelů na hranice pásma Gazy a Egypta. EU se domnívá, že monitorováním hranice pomůže ukončit už týden trvající násilí v Gaze. Hranice s Egyptem je totiž podkopána stovkami tunelů, kterými do Gazy putují nejen potraviny a další nezbytné komodity, ale také zbraně, které Hamás následně používá proti Izraeli. Právě raketové útoky Hamasu na izraelské osady byly důvodem operací izraelské armády v Gaze. Vyslání monitorovací skupiny do Gazy, které je součástí francouzsko-egyptského plánu o zastavení bojů, stále není úplné jisté. Prohlášení prezidenta Sarkozyho o dosažení dohody o příměří totiž Izraelská strana dementovala. Rozhovory ale pokračují.

Evropská unie se včera také shodla na vyslání svých pozorovatelů na hranice Ukrajiny a Ruska. Ti mají monitorovat objemy zemního plynu určeného pro evropské státy, které mají proudit přes ukrajinsko–ruskou hranici a podávat EU informace, které mají usnadnit jednání mezi Ruskem a Ukrajinou. Rusko totiž obviňuje ukrajinskou vládu z toho, že odčerpává do svých sítí plyn určený pro Evropu.

Nejprve se představitelé EU vyjadřovali o možnosti vyslat své pozorovatele do Ruska a na Ukrajinu skepticky, neboť se nechtěli zaplést do „obchodního sporu týkajícího se dvou zemí“, ale tato pozice se změnila ve chvíli, kdy s situace s dodávkami plynu do Evropy začala být kritická.

Předseda Komise Barroso včera v Praze potvrdil, že po sérii telefonických rozhovorů s ruským předsedou vlády Putinem a ukrajinskou premiérkou Julii Tymošenko, bude sestavena evropská monitorovací skupina, která bude vyslána do ruských a ukrajinských přečerpávajících stanic a bude zde monitorovat přepravované objemy plynu.

Zástupce Gazpromu Alexander Medveděv včera během telekonference prohlásil, že Rusko úplně zastavuje dodávky plynu na Ukrajinu, protože se plyn na Ukrajinském území „ztrácí“ – a není exportován dále na západ. Rusové odmítli začít s dodávkami do doby, než na ukrajinském území zahájí své působení mezinárodní komise, která má zabezpečit plynulou přepravu plynu Ukrajinou bez „odsávání“.

I když ještě není mandát monitorovací skupiny přesně určen, Unie je připravena k jeho vyslání ve velmi krátké době.