EU by měla při podezření ze střetu zájmů přijmout tvrdší preventivní opatření, říká šéfka kontrolního výboru EP

© European Union, 2019

Audity Evropské komise zabývající se možnými střety zájmů při čerpání prostředků EU musí být rychlejší, aby trest mohl přijít dostatečně brzy. Uvedla to předsedkyně výboru Evropského parlamentu pro rozpočtovou kontrolu (CONT) Monika Hohlmeierová.

Poslanci dnes na plenárním zasedání obecně probírali ochranu unijních dotací před zneužíváním, zazněla ale také kritika českého premiéra Andreje Babiše i volání po jasnější definici střetu zájmů a reformě společné zemědělské politiky EU.

Hohlmeierová ve svém projevu přivítala „vyčerpávající“ audity EK i to, že v loňském roce bylo pozastaveno proplácení peněz ze strukturálních fondů EU pro firmy s vazbami na Babiše. Německá členka Evropské lidové strany má nicméně za to, že EU potřebuje jasnou definici střetu zájmů a „systémových“ rizik spojených s rozdělováním unijních prostředků. Jakékoli jejich zneužívání podle ní může narušit důvěru občanů v unijní orgány a instituce a může mít negativní dopad snahy prosazovat unijní priority.

Eurokomisař pro rozpočet Johannes Hahn, který dnes reagoval na otázky výboru CONT, připomněl loňské zpřísnění finančního nařízení EU týkajícího se střetu zájmů. Komise podle něj podporuje členské státy v jejich snahách nová pravidla prosadit a pokračuje také v posilování svých vlastních monitorovacích procesů. V souvislosti s Babišem Hahn zopakoval, že Komise předala Česku konečné závěry auditu o holdingu Agrofert a strukturálních fondech.

Audit okolo Babiše a Agrofertu je konečný, potvrdila Komise. Opozice ladí strategii

Audit ke střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše, který v pátek do Česka poslala Evropská komise, je podle této instituce konečný. Mluvčí komise tak dnes vyvrátil tvrzení ministerstva pro místní rozvoj a Babiše, že zpráva je pouze průběžnou verzí.

Rakouský komisař celkově hájil kroky EK a hovořil o „posílení zázemí“ pro boj proti podvodům. Všechny členské země EU podle hodnocení Komise splňují požadavky týkající se zveřejňování údajů o příjemcích dotací a jakékoli informace o možných podvodech jsou prý ihned předávány příslušnému orgánu. Podle Hahna audity komise reagují na vývoj „velmi rychle“.

Hohlmeierová by ale kromě svižnějších auditních procesů přivítala tvrdší „preventivní opatření“. Nové informace podle ní potvrzují správnost rok starého usnesení EP, podle něhož se v Česku porušuje článek o střetu zájmů obsažený v loňském finančním nařízení EU. Audit Komise podle médií konstatuje, že Babiš je stále ve střetu zájmů, protože je i nadále konečným vlastníkem Agrofertu, i když ho vložil do svěřenských fondů.

Pasivní Komise?

Kromě kritiky na adresu českého premiéra v dnešní rozpravě zaznělo také nařčení z „pasivity“ směřované na Komisi samotnou. Podle Isabel Garcíaové Muñozové ze sociálnědemokratické frakce unijní exekutiva nevyužívá dostatečným způsobem možnosti plynoucí ze zmíněného finančního nařízení. Někteří členové EP zároveň volali po reformě společné zemědělské politiky, která údajně vede k tomu, že unijní dotace proudí do kapes oligarchů.

„Je potřeba si říci, že ten, kdo rozděluje evropské dotace, nemůže být zároveň jejich velký příjemce,“ prohlásil za Evropskou lidovou stranu poslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Mikuláš Peksa (Piráti) označil situaci kolem Babiše za ukázku systémového problému v kontrole užívání evropských peněz. Podle Stanislava Polčáka (STAN) a Veroniky Vrecionové (ODS) Babiš poškozuje jméno ČR v zahraničí.

Praha chce zveřejnit výsledky auditu okolo Babiše. Zkoumá, jaké by jí za to hrozily sankce

Audit Evropské komise o podezření ze střetu zájmů premiéra Andreje Babiše dorazil na pražský magistrát. Úřad nyní podle primátora Zdeňka Hřiba s právníky zkoumá, jaké sankce by hrozily v případě, že dokument zveřejní. Vláda ho zveřejnit odmítá.

K vyjasnění pravidel o střetu zájmů při čerpání unijní podpory vyzvala také Martina Dlabajová zvolená za Babišovo hnutí ANO, neboť tato otázka se týká „všech členských zemí bez rozdílu“. Alexandr Vondra (ODS) pak žádá EK, aby závěry auditu o českém premiérovi co nejdříve zveřejnila.

Obsah dokumentu už se sice v českých médiích dostal na veřejnost, Evropská komise jej ale hodlá publikovat až poté, co Česko odpoví na její doporučení. Eurokomisař Hahn řekl, že pravidla se v tomto ohledu mohou měnit, ovšem dokud se tak nestane, hodlá se EK držet těch stávajících.