EU budeme věnovat větší pozornost, slibují poslanci VEZ

zdroj: WikimediaCommons.org; autor: Jan Jankovyč

Poslanci Výboru pro evropské záležitosti (VEZ) byli v minulosti kritizováni za nedostatečnou aktivitu a špatnou kontrolu vládní politiky. To by se podle poslanců, kteří v něm nyní zasedají, mělo v tomto období změnit. Nasvědčuje tomu prý i personální složení výboru, ve kterém najdeme například nového předsedu ODS Petra Fialu či kandidáta na ministra obrany Martina Stropnického (ANO).

Není žádnou novinkou, že evropské otázky českou politikou příliš nehýbou. Také během povolebních vyjednávání patřil poslanecký Výbor pro evropské záležitosti (VEZ) mezi ty, o které strany velký zájem neprojevovaly. VEZ nakonec připadl KDU-ČSL a po několikatýdenních peripetiích, kdy byl na chvíli do čela zvolen lidovecký předseda Jaroslav Klaška, se na konci prosince stal jeho předsedou jeho kolega Ondřej Benešík.

Ten přikládá malý zájem o zmiňovaný výbor hned několika faktorům. „V porovnání s ostatními výbory se jedná o daleko větší objem práce. Ten se navíc v českém prostředí velmi těžko mediálně prodává, což je pro politika velký hendikep. Nejsem rozhodně sám, kdo považuje tento výbor za velmi důležitý a s velkými pravomocemi,“ říká Benešík v dnešním rozhovoru.

Martin Stropnický: „Považuji naši dosavadní ‚evropskou politiku‘ obecně za poněkud neuchopitelnou a do značné míry kontraproduktivní.“

Malá aktivita

Poslanecká kontrola vládní evropské politiky je však i tak veřejností často označovaná za nedostatečnou. „I já jsem slyšel z mnoha stran, že tento výbor v minulosti nehýřil zrovna aktivitou,“ potvrdil EurActivu nový člen VEZ za hnutí ANO Martin Stropnický. Dodává, že podle něj byla naše evropská politika doposud neuchopitelnou a do značné míry kontraproduktivní. To by rád výrazně změnil. 

Jeho kolega z ČSSD Roman Váňa dodává, že to patrně souvisí s tím, že evropská agenda byla v minulosti pravicovou vládní koalicí opomíjena a z toho vyplýval i „neuspokojivý kredit“ VEZ.

Ze současných 19 členů výboru v něm nalezneme pouze pět poslanců, kteří v něm zasedali už v minulém období. Ti se ale ke kritice příliš vyjadřovat nechtějí. „Minulé období výboru nebudu hodnotit,“ říká například poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová.

Změna k lepšímu?

Máme tedy očekávat nějakou změnu? Podle poslanců VEZ určitě. Váňa z ČSSD upozorňuje, že zájem o evropskou problematiku potvrzuje i současné personální složení výboru. V něm kromě zmíněných poslanců zasedá například i nový předseda ODS a univerzitní profesor Petr Fiala, místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek či bývalý jihočeský hejtman Jan Zahradník (ODS).

Jak dodává Benešík, který sám působí jako zastupitel Česka v unijním Výboru regionů, předsednictvo VEZ se minulý týden shodlo, že zkusí apelovat ve svých poslaneckých klubech, aby byla evropské agendě věnována větší pozornost.

Autor: Anna Kuznická