Pro obchodní smlouvu EU-Kanada už nejsou česká víza překážkou

Stephen Harper, Herman van Rompuy a José Manuel Barroso na summitu G8 v Deauville; zdroj Evropská komise

Zástupci Evropské unie a Kanady dnes pravděpodobně uzavřou rozsáhlou ekonomickou dohodu, která by měla Unii ročně přinést přes deset miliard eur. Česká vláda v průběhu minulého roku vyhrožovala, že dohodu vetuje, pokud Kanada nezruší vízovou povinnost pro Čechy cestující do Kanady. Ottawa tak plánuje učinit v řádu týdnů.

Kanadský premiér Stephen Harper a předseda Evropské komise José Manuel Barroso by měli dnes (18. října) v Bruselu uzavřít rozsáhlou obchodní dohodu.

Takzvaná CETA (souhrnná hospodářská a obchodní dohoda, Comprehensive Economic and Trade Agreement) by měla do sedmi let Unii ročně přinést asi 11,6 miliard eur a Kanadě okolo osmi miliard eur. Jednalo by se vůbec o první smlouvu tohoto druhu uzavřenou mezi EU a jednou ze zemí G7, tedy skupiny největších evropských ekonomik.

Jednání mezi oběma stranami začala již v roce 2009 a jejich velká část byla dokončena již minulý rok. V posledních měsících se však zpomalila kvůli neshodám ohledně obchodu s léčivy, či masnými a mléčnými výrobky a také problematice přístupu k veřejným zakázkám.

Podle zdrojů blízkých vyjednávání byla většina těchto témat již dojednána za zavřenými dveřmi. Dnes by se tak mělo mluvit především o kvótách pro dovoz hovězího masa z Kanady a některých evropských potravinách s chráněným označením původu, jako je například řecký sýr Feta či italská Gorgonzola. Podle mluvčího Komise Oliviera Baillyho mají dnes obě strany za cíl všechna jednání dokončit.

V květnu loňského roku hrozila problémy při ratifikaci obchodní dohody česká vláda. Důvodem bylo znovuzavedení vízové povinnosti pro Čechy cestující do Kanady (EurActiv 21.5.2012). K němu se Ottawa uchýlila v roce 2009 kvůli vysokému počtu českých žadatelů o azyl převážně romského původu, který podle kanadské strany „ohrožoval sociální systém země“ (EurActiv 14.7.2009).

Kanadské velvyslanectví však tento týden uvedlo, že vízovou povinnost zruší. „Mělo by to být vnímáno jako opatření důvěry a jako významný projev našeho závazku podporovat zákonné obchodování a cestování,“ uvedl kanadský ministr pro občanství a imigraci Chris Alexander.

„Ministerstvo zahraničí vítá plány kanadské vlády na zrušení vízové povinnosti pro české občany, kterou jsme od počátku považovali za neopodstatněnou a nespravedlivou. Zrušení víz nepochybně přispěje k rozvoji vztahů, zvýšení zájmu českých turistů o Kanadu i rozvoji obchodních styků,“ uvedlo ministerstvo.

V roce 2012 byla Kanada pro Unii dvanáctým nejvýznamnějším obchodním partnerem, pro Ottawu byla evropská osmadvacítka po Spojených státech druhým nejdůležitějším trhem. Celková obchodní výměna dosáhla v loňském roce 61,6 miliard eur.