Erasmus se těší oblibě mezi středoškoláky z technických oborů. Vyjíždějí spíše na kratší dobu, i navzdory pandemii

© Pixabay

Na odborné stáže středoškoláků s evropským programem Erasmus+ vyjížděli do zahraničí v uplynulých letech zejména žáci či absolventi technických oborů, výroby a stavebnictví. Tvořili víc než čtvrtinu účastníků těchto pobytů. Nejméně se do nich zapojovali studenti přírodních či společenských věd. Před dvěma roky na stáže vyjelo asi 3500 lidí.

Výjezdy pokračují i letos, ačkoli je omezila pandemie covidu-19. Na dnešní on-line snídani s novináři to řekli zástupci Domu zahraniční spolupráce (DZS), který má program Erasmus+ v ČR na starosti.

Odborné stáže pro středoškoláky s Erasmem mohou trvat dva týdny až jeden rok. Většina z nich je krátkodobých, tedy do tří měsíců. Evropská komise ale klade v posledních letech důraz na dlouhodobé stáže od tří do 12 měsíců.

Krátkodobější zahraniční pobyty vedou

České školy je podle odborné referentky DZS Pavlíny Kroužkové v celoevropském srovnání využívají dobře. Ročně na delší odborné stáže z ČR vyjíždí přibližně 200 lidí, řekla. Krátkodobých stáží jsou podle ní tisíce. Zájem ze strany studentů odpovídá podle mluvčí Lucie Durcové nabídce stáží přibližně u 60 procent škol. Někde je převis nabídky, jinde poptávky.

Zhruba 26 procent českých stážistů v zahraničí v letech 2014 až 2019 studovalo podle DZS techniku, výrobu a stavebnictví. Kolem 18 procent se věnovalo službám a přibližně stejný podíl obchodu, administrativě a právu.

Méně vyjížděli středoškoláci studující zdravotní a sociální péči, zemědělství, informační technologie, umění, pedagogiku, přírodní nebo společenské vědy. Lidé ze zdravotní a sociální péče tvořili zhruba desetinu stážistů a z oboru společenských věd asi dvě procenta.

Od roku 2014 podle DZS vyjelo na zahraniční odborné stáže zhruba 18.000 lidí. Nejčastěji mířili do Velké Británie, Německa, Itálie a na Slovensko. Byli většinou ve věku 17 až 20 let. Kolem 72 procent dlouhodobých stážistů byla ze středních odborných škol, další z vyšších odborných škol, případně z učilišť. Nejčastěji vyjeli do zahraničí na tři až čtyři měsíce.

Jak pandemie ovlivnila Erasmus? Zájem o program trvá, studenti mohou studovat online

Pandemie a s ní spojené restrikce zastihly tisíce studentů na zahraničních studijních pobytech v rámci programu Erasmus+, který financuje EU. Navzdory komplikacím v podobě karanténních opatření a uzavírce hranic však zájem o program výrazně neklesl.

Koronavirus středoškolákům v zahraničních cestách tolik nebrání

Letos zahraniční pobyty s Erasmem ovlivnila pandemie covidu-19. Podle Durcové ale nemá zatím na výjezdy středoškoláků takový vliv jako u vysokoškoláků. DZS již dříve uvedl, že účastníky Erasmu přijímalo v létě v Evropě 63 procent z 1133 univerzit.

Některé stáže pro středoškoláky se konají i nyní, kdy se epidemie zhoršuje. Podle Kroužkové jde hlavně o dlouhodobé stáže v zemích, kde není epidemická situace tak špatná. Podíl stáží, které se kvůli pandemii neuskutečnily, podle ní bude DZS teprve zjišťovat. Pobyty se mohou přesouvat i na později.

Tento týden se v EU koná 5. ročník kampaně s názvem Evropský týden odborných dovedností, při které školy nabízí různé přehlídky, soutěže, diskuze či konference, kde prezentují své obory. S ohledem na pandemii se letos kampaň v ČR uskuteční on-line. Jejími hlavními tématy bude životní prostředí a digitalizace.